Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Šéf ECB Draghi: Ještě jsme nevyhráli. Letos asi žádný „hike“ nebude

AKTUALIZOVÁNO – První zasedání Evropské centrální banky (ECB) v roce 2018 překvapení nepřineslo. ECB dle očekávání ponechala sazby na stávajících úrovních. Její šéf Mario Draghi na tiskové konferenci prohlásil, že zatím není vyhráno. Euro se během jeho vystoupení dostalo nad úroveň 1,2500 EURUSD, nad kterou bylo naposledy v prosinci 2014. Draghi také prohlásil, že na základě dosavadních údajů je jen velmi málo pravděpodobné, že by ECB letos zvýšila sazby.

Draghi uvedl, že ekonomika eurozóny rostla rychleji, než ECB očekávala. Makrodata podle něj ukazují na solidní a pevný růst. Rizika pro výhled eurozóny jsou v podstatě vyvážená. Inflace ve střednědobém horizontu postupně poroste. Šéf ECB ale zopakoval, že eurozóna zatím pomoc ECB stále potřebuje.

Draghi se také věnoval posílení eura během ledna. To se začalo hýbat koncem minulého roku zejména po tom, co rada ECB na prosincovém setkání uvedla, že členové ve „velké míře“ sdílí názor, že by banka mohla opět změnit systém komunikace o záměrech monetární politiky směrem k veřejnosti. Na otázku, jestli už se o nějakých změnách v tomto ohledu jednalo ale odpověděl Draghi negativně. „Diskuze doposud vlastně ani nezačala,“ podotkl.

Hlavní refinanční sazba zůstává na nule, depozitní sazba na úrovni minus 0,400 procenta a krajní zápůjční sazba na 0,250 procenta. Evropští centrální bankéři trvají na tom, že musí vidět známky udržitelného dosažení dvouprocentního inflačního cíle. Pokud by došlo k zásadnímu odchýlení vývoje ekonomiky eurozóny od projekcí, je ECB připravena opět navýšit objem kvantitativního uvolňování.

ECB uvedla, že sazby nezmění ještě dlouho po konci nákupů aktiv, které pokračují tempem 30 miliard eur měsíčně. Při zhoršení výhledu nebo finančních podmínek je banka připravena na to, že objem nákupů znovu navýší. 

Meziroční míra inflace v eurozóně je i nadále nízká. Loni v prosinci se tempo růstu cen v eurozóně snížilo na 1,4 procenta z 1,5 procenta v listopadu. Meziroční jádrová inflace, která je očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v prosinci zůstala na 0,9 procenta.

 

Newsletter