Musím se přiznat, že jsem se nedávno ocitl ve velmi trapné situaci. Při rozjímání o dalším směřování akciového trhu jsem byl značně ovlivněn množstvím svých sympatií k nově zvolené hlavě Spojených států amerických. Nebudu zde rozkrývat jejich výši nebo nedostatek, nýbrž se chci pozastavit nad faktem, že naše vnímání finančního rizika je neodmyslitelně spjato s nejrůznějšími emocemi, které do značné míry vůbec nesouvisí s ekonomickým fundamentem.
Politika prezidenta největší světové ekonomiky je bezesporu faktorem, který formuje chování trhů. O tom není pochyby. Nedostatek sympatií nebo naopak jejich přehršel k němu však nepatří do skupiny vlivů, které by měly ovlivňovat vnímání budoucího vývoje. Přesto jsme připraveni se jimi nechat ovlivnit při investičním rozhodovacím procesu. Nebezpečí této úchylky spočívá v tom, že nejsme schopni si tuto úchylku připustit. Doba, jakou dnes prožíváme, je užitečná v tom, že nás může očistit od emočního nánosu, který jsme během doby nabrali a který ovlivňuje naše myšlení a na chvíli nám otevřít oči.
Za největší deformaci minulých dob považuji detailní sledování výroků centrálních bankéřů. Zkoumání větné stavby a počítání výskytu slov v projevu předsedy Fedu je neuvěřitelná perverznost, kterou si ekonomičtí analytici nahrazovali nedostatek podstatných ekonomických témat. Víra, že aktuální nálada jednoho člověka, byť vysoce exponovaného, může mít dlouhodobý vliv na vývoj finančních trhů, je stejně přitažená za vlasy, jako hádání budoucnosti z kávové sedliny.
Zvolení nového prezidenta jakoby mávnutím kouzelného proutku odejmulo Powellův punc zázračnosti. Tiskové konference a výroky představitelů americké centrální banky jsou najednou druhořadou informací a trhy na ně přestaly reagovat s osudovou vehemencí, jak tomu bylo doposud. Emoční centrum se přesunulo do oválné pracovny Bílého domu a na sociální média, kde nový prezident a jeho garda zveřejňují svá prohlášení. Jerome Powell zemřel (ne doslova), ať žije Donald Trump.
Jelikož investování a spekulování je kolektivní činnost, musí člověk bohužel sledovat i tuto linku, pokud chce zůstat v obraze. Než nás opět pohltí nový malström „aktuálních“ informací, uvědomme si, jak nepodstatné a prchavé jsou podněty vycházející z tohoto zdroje. Mají emoční náboj, ale pro ekonomickou analýzu jsou nepodstatné. Sledujme dlouhodobé změny, sledujme plnění předvolebních slibů, ignorujme pěnu dní.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0461 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 107,73 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0417 do 1,0525 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,08 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,97 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,02 až 25,14 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,82 do 24,11 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo