Euro obrací proti dolaru do zisku nad hranici 1,1890 EURUSD. První odhad českého HDP za 2Q ukázal oproti konsensu slabší výsledek. Koruna zůstává ve ztrátě nad 25,50 za euro.

Šéf IEA: Ceny ropy zůstanou dlouhodobě u 45 dolarů

Světové ceny ropy se budou „dlouhou dobu“ držet kolem 45 dolarů za barel. Uvedl to šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol a upozornil, že levná ropa působí potíže ropným společnostem, které jsou kvůli ní nuceny omezovat investice.

„Mohu pouze říci, že cena ropy zůstane ještě několik čtvrtletí nízká,“ odpověděl Birol na otázku rakouského listu Kurier, zda se cena ropy někdy vrátí nad 100 dolarů za barel. „Cena dlouho dobu zůstane v oblasti 45 dolarů,“ dodal.

Ropa za 20 dolarů není nesmysl. Tak to vidí Goldman Sachs

Ceny ropy se za poslední rok propadly zhruba o polovinu. Dolů je tlačí vysoké dodávky na trh a obavy ohledně poptávky v Číně a dalších rozvíjejících se ekonomikách. V pondělí klesla cena americké lehké ropy WTI téměř o další tři procenta, a dostala se tak pod 45 dolarů za barel.

Ropné společnosti podle Birola v letošním roce kvůli levné ropě snížily své investice zhruba o pětinu. „Nikdy v historii těchto podniků nebyla redukce (investic) tak výrazná jako letos,“ upozornil šéf IEA.

Organizace byla založena v 70. letech minulého století, aby bránila západní státy dovážející ropu před kartelovou silou OPEC. Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro členské země OECD, mezi které patří i Česká republika.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter