Dolar se po včerejším zpevnění proti euru obchoduje pod 1,1500 EURUSD. Zapůsobila situace v Číně. Procyklické měny i měny regionu zůstávají pod výprodejním tlakem. Koruna oslabila nad 24,50 za euro.

Šéf richmondské pobočky Fedu rezignoval. Prozradil tajné informace

Šéf richmondské pobočky Federálního rezervního systému Jeffrey Lacker dnes s okamžitou platností rezignoval. Důvodem bylo jeho prozrazení důvěrných informací ze zasedání měnového výboru banky v září 2012.

Rezignace přišla dnes do rukou vedení Fedu prostřednictvím právní kanceláře McGuireWoods, a to o půlroku dříve, než byl naplánován Lackerův odchod do důchodu. Bankéř v dopise otevřeně vyjadřuje svou lítost nad prozrazením důvěrných informací o zasedání banky z roku 2012, jejichž potenciál prý mohl následně rozhýbat trhy.

„V roce 2012 bylo mé chování neslučitelné s politikou zachování důvěrnosti informací,“ přepisuje Lackerova slova agentura Bloomberg. „Lituji, že jsem tak překročil nastavená pravidla, které měla udržet mnou potvrzenou informaci tajnou.“

Fed drží špendlík proklatě blízko megabubliny na akciovém trhu

Lackerův odchod do důchodu byl, po 28 letech služby, původně oznámen na říjen. S dnešní rezignací se však urychlil o bezmála půl roku. Bankéř se ve svém vyjádření omluvil za prozrazení informací, které před pěti lety v rozhovoru sdělil nejmenované analytičce ze společnosti Medley Global Advisors.

Během tehdejšího rozhovoru Lacker odhalil, že analytička disponovala informacemi o měnové politice banky (dle Reuters o chystaném třetím kolem kvantitativního uvolňování), které však měly být tajné. Vzhledem k tomu, že toto info neodmítl komentovat, mohl tím dle svých vlastních slov dát popud k tomu, že s předmětem onoho rozhovoru souhlasí a potvrzuje ho. I přesto, že následné vyšetřování Fedu neodhalilo žádné porušení komunikačních pravidel, na celou kauzu se v okamžiku zaměřili Republikáni, stejně tak i některé federální úřady.

Samotná informace o prozrazení neveřejných informací vyšla najevo už v roce 2015. Lacker se k činu přiznal tehdy, když začal být vyšetřován právě zmiňovanými úřady.

Na jeho místo prezidenta richmondského Fedu zasedne dosavadní zástupce Mark Mullinix. Co se týče možného vlivu Lackerovy rezignace na činnost samotné centrální banky, není se čeho bát. Bankéř nebyl členem měnového výboru, který rozhoduje o měnové politice, nýbrž byl pouze součástí skupiny náhradníků.

Doug Casey: USA jsou na pokraji zhroucení, Fed by měl být zrušen

Newsletter