Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Šéf StartupYardu: Věřím v jednorožce z naší české stáje

V Česku je několik firem, které mají šanci stát se jednorožcem, tedy firmou, která má miliardové ohodnocení. Serveru Roklen24 to řekl ředitel StartupYardu Cedric Maloux, který věří, že by to mohla být právě firma z jeho české stáje. StartupYard, největší akcelerátor ve střední a východní Evropě, již zítra představí jména a strategie sedmi vybraných startupů ze sedmi zemí a tří kontinentů, které se zúčastní desátého akceleračního kola.

„Když se podívám na naše portfolio, tak firmy jako Rossum nebo Neuron Soundware již udělaly první kroky k tomu, aby se staly jednorožci. Ale to nestačí. Potřebujete schopný management, který bude konat a růst. Bude stát před novými problémy, při řízení lidí,“ uvedl Maloux.

V Česku je podle něj mnoho pracovitých a technicky založených lidí. Ti se ale najdou všude. Česko má nevýhodu v tom, že je příliš malé. Je tak těžší globálně uspět. Na druhou stranu je to pro české firmy výzva.

Maloux připomněl úspěšné podnikatele, jako je například bývalý šéf technologického gigantu Apple Steve Jobs, kteří začínali s podnikáním v garáži. „Je inspirativní vidět, co dělají a jaký celosvětový dopad to má. Na firmě Apple je zajímavé, jak se znovu a znovu a znovu dokáže vyvíjet. Apple přitom zažil několik selhání. AppStore je dnes zřejmě největší e-shop. Prodává hardware nebo operační systém. Pro mě je to jedna z nejzajímavějších firem,“ uvedl Maloux.

Šéf StartupYardu také upozornil na to, že většina fintechových firem zanikne, což je důležité si uvědomit. Řeší specifický problém, ale na rozdíl od bank nemají dvě věci, a to kapitál a zákazníky. Banky mají na rozdíl od fintechových firem cash snad navždy. Ačkoliv jsou regulované a pomalé, tak ale přežijí.

StartupYard již dvakrát mimořádně získal financování prostřednictvím investiční platformy Fundlift. „Jsem velký fanoušek crowfundingu pro platformu, jako jsme my. Dává mi to smysl především u hardwarových startupů. Třeba Kickstarter pomohl řadě firem, ale crowdfunding samozřejmě není lék na všechny nemoci,“ uvedl Maloux. 

Investoři se podle něj mohou zmýlit. Jako případ uvedl společnost AirBnB, které řada investorů v počátcích nevěřila a nyní toho litují. „Všichni děláme chyby, investoři, byznys andělé. Jde o tolik faktorů, včetně toho lidského,“ dodal Maloux.

StartupYard zítra představí také výsledky společného průzkumu AXA Startup Barometr, který se zaměřil na faktory úspěchu startupů v ČR. Průzkum se mimo jiné zaměřil na tyto oblasti:

Jaké jsou faktory úspěchu českých startupů?
Co chybí české startupové scéně?
Jsou kapitálové investice do českých startupů dostatečné?
Jaké jsou rozdíly v založení startupu dnes a před 10 lety?

 

StartupYard je nejstarší soukromý akcelerátor v regionu střední a východní Evropy, založený v roce 2011. Dosud investoval a akceleroval 72 startupů v 10 akceleračních kolech. Jeho cílem je pomoci vybraným startupům k růstu a získání dalších investic, přičemž je propojuje s mentory a partnery, kteří jim pomohou s působením na globální scéně. Další investice se podařilo získat již 28 firmám StartupYardu v celkové částce 12 milionů eur, 6 startupů bylo prodáno. StartupYard je podporován fondy Credo Ventures, Rockaway Capital a skupinou andělských investorů včetně Michala Illicha, Josefa Matějky, Michala Kratochvíla a Philipa Staehelina.

Newsletter