Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Dolar vůči euru stále posiluje. I přes korekci se stále držíme pod hranicí 1,070 EURUSD.

Sell/Buy: Ruský gigant Gazprom

Na světě je přibližně 65 tisíc obchodovaných firem na burze. Pouze pár z nich má monopolní postavení a jsou skutečně lídrem svého  sektoru. Gazprom je největším exportérem zemního plynu na světě. Výhradně vyváží do střední a východní Evropy, kde má v podstatě monopol, ale také do zemí bývalého Sovětského svazu. Firma vznikla v roce 1989 v Moskvě a zaměstnává přes 393 tisíc zaměstnanců.

Konkurenční výhoda

Akcie těžařského giganta se dlouhodobě účastní mimo jiné na zakázkových strategických tendrech.

Ruský monopolní vývozce zemního plynu v roce 2014 podepsal dlouho očekávanou dohodu o dodávkách zemního plynu do Číny. Ta by tak ve výsledku měla snížit závislost firmy, a to především na Evropě. Gazprom by měl do země rudého draka dodávat 38 miliard metrů krychlových plynu ročně, což představuje čtvrtinu současné čínské roční poptávky.  Hodnota tohoto kontraktu převyšuje částku 400 miliard dolarů a jeho název, resp. název nové „cesty“, je Síla Sibiře (východní cesta).

Dále byla s Čínou podepsána druhá smlouva, podle níž bude vybudována i západní cesta s kapacitou dalších 30 miliard kubických metrů plynu.

Existuje příležitost

Zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se minulý týden dohodli na snížení těžby o 1,2 milionu barelů na 32,5 milionu barelů denně. Jde o první omezení produkce kartelu od roku 2008. Rusko, které sice není členem OPEC, je připraveno se připojit.

Cena černého zlata (červený graf) má dlouhodobý stabilní vztah k ceně zemního plynu (černý graf). A právě ten měl po připojení Ruska k dohodě reagovat výrazným růstem.

Valuace a rizika

Gazprom se v roce 2015 obchodoval na 3,98násobku ukazatele P/E. Odhad podle agentury Bloomberg pro následující roky je přitom 3,73, resp. 3,77 let. Účetní hodnota firmy by měla v následujícím roce vzrůst o 6,7 %, což dává prostor pro zlepšení peněžních toků. Ukazatel cena/peněžní toky by se měl v příštím roce zlepšit o 52 %.

Navýšení cash flow má významný vliv na nárůst dividendy, který by měl dosáhnout 18 %, což odpovídá dividendovému výnosu +6,18 %. Dividenda je v Gazpromu dlouhodobě udržitelná díky solidní základně volných peněžních zdrojů a nových zakázek.

Shrnutí

Gazprom je největší exportér zemního plynu na světě. Díky významnému strategickému postavení je na něm závislá celá Evropa a podle nových kontraktů i Čína. Má tak velmi dobrou výchozí pozici do následujících let. Při současné valuaci tak vnímám akcii jako zajímavou příležitosti pro nákup.

Akcie se obchodují v Evropě na trhu XETRA. Pro více informací nás kontaktujte na dealing 236 071 608.

Newsletter