Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Senát vyšel ČSSD, do měst míří ANO. Co ekonomika?

Hnutí ANO Andreje Babiše je vítězem komunálních voleb v ČR po ovládnutí devíti krajských měst, následováno sociálními demokraty, nezávislými kandidáty, ODS a TOP09. Sociální demokraté ovládli první kolo senátních voleb. ČSSD postupuje do druhého volebního klání 19 kandidátů, ANO 9, KDU-ČSL 8 a ODS 6.

Mimo různých místních sdružení a nezávislých kandidátů získali nejvíce zastupitelů lidovci a hned po nich ČSSD, nicméně neobhájila stovky pozic v zastupitelstvech. Domácí média kvůli poklesu zastoupení ČSSD označují její zisk za prohru, za dvousečné pak považují vítězství ANO, které stojí na volbě proti tradičním stranám.

V některých městech už začala vyjednávání o možné povolební spolupráci. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka „podporuje sestavování koalic na vládním půdorysu“. ANO je pro takovou spolupráci pouze někde, dle předsedy ANO a ministra financí ale existují také místa, kde ANO takovou spolupráci odmítne.

V Praze, kde zvítězilo ANO před TOP09, bude klíčový souboj o hlasy Pirátů. Případná koalice vítězného hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice, která sestává ze Strany zelených, KDU-ČSL a STAN, by měla v 65členném zastupitelstvu většinu jen jednoho hlasu. Je to zatím nejpravděpodobnější varianta, i když především zástupci Trojkoalice to považují za rizikové. První dílčí koalice v Praze se rýsuje na Praze 7, kde se schyluje k dohodě nového hnutí Praha 7 sobě, které s převahou zvítězilo, a Koalice PRO 7.

V Brně bude vítězné ANO vyjednávat jak s ČSSD a s lidovci, tak i se zelenými a hnutím Žít Brno, za kterým stojí aktivista Matěj Hollan.

Volby by neměly znamenat zásadní dopad na ekonomický vývoj země. Zatím nekonfliktně je vnímána politika vlády, což přineslo podporu kandidátům vládních stran. „Vzhledem k tomu, že většina opatření, která jsou klíčová pro ekonomiku, se odehrávají na úrovni centrální vlády, nebudou mít volby zásadní dopad na makroekonomický vývoj,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Výsledek komunálních voleb je podle něj lakmusovým papírkem toho, jak voliči vnímají dosavadní fungování vlády. „Veřejnost stále zjevně buď souhlasí s dosavadními kroky vlády, nebo stále ještě cítí, že strany, které ji tvoří, mají potenciál nějakým způsobem v ekonomické oblasti zlepšit stav,“ řekl. „Ekonomická situace v ČR se v důsledku příznivého vývoje mezinárodní ekonomiky v posledních měsících zlepšuje. Ta veřejnost to tak nemusí vnímat, ta si to může vyložit tak, že je to zásluha této vlády,“ poznamenává Kovanda. 

Newsletter