Seriál investičních nápadů: Kdo je v čele po prvním pololetí?

Na světě je zhruba 65 tisíc veřejně obchodovaných firem, ovšem pouze pár z nich je lídrem sektoru. Jak je poznat? O těch největších (AppleDaimlerExxon, atd.) píšou noviny každý druhý den. O těch menších píši já v Seriálu investičních nápadů. Nejen to, do jejich akcií vkládám své peníze s průměrným čistým zhodnocením 13,7% p.a. za posledních devět let.

Další firmy reportovaly výsledky za uplynulý kvartál, potažmo pololetí. Pokud nebude zmíněno jinak, považuji nastíněnou investiční tezi za nadále platnou a akcie si ponechávám. V případě, že došlo k událostem, které z mého pohledu tezi vyvrací, výslovně to uvedu.

Core-Mark

CORE přidala čtvrtletně na tržbách 31,2% (3,7 mld. USD), ale tohle číslo pochází z velkých akvizic loni (Murphy) i během čtvrtletí (Pine State), takže nejde o překvapení. Pozitivní je vývoj Same-Store-Sales, které sice u cigaret mírně poklesly (-0,3%), ale překonaly průměr trhu (-2%), a v dalších segmentech (čerstvé jídlo, cukrovinky, nápoje) naopak rostly o 4% (Kanada zlepšení z -8% v prvním čtvrtletí na -0,6%). Management vyjádřil nespokojenost s růstem provozní marže (integrace probíhala hůře, než očekával), na což trh samozřejmě reagoval negativně. V číslech, EBITDA rostl o 13,3% na 42,5 mil. USD, a zisk na akcii o 23,5% na 16,3 mil. USD. Došlo k potvrzení výhledu pro celý rok, tržby 14 – 14,5 mld. USD a ziskovost na akci 1,33 – 1,4 USD.

Za téměř rok od zveřejnění nápadu, akcie CORE posílily o 45%, což je výsledek, který se těžko zopakuje. CEO Thomas Perkins přiznal, že momentálně nevidí tak rozsáhlé akviziční cíle, aby mohl pokračovat raketový růst tržeb, a při momentálním ocenění nelze v žádném případě spoléhat na valuační expanzi. Pokud je váš investiční horizont několika měsíční, vidím jen málo prostoru pro další posilování, pokud několika letý – jako ten můj – akcie dobře řízené firmy v rostoucím a konsolidujícím se odvětví si ponechávám.

Range Resources

Slíbil jsem komentář k akvizici Memorial Resource Development (MRD), kterou by RRC měla uzavřít ve třetím kvartálu. Z mého pohledu dává strategický smysl. MRD je velmi rychle rostoucí těžař plynu  v oblasti Terryville, který vykazuje mimořádnou efektivitu – zhruba polovina jeho vrtů je v TOP 100 ohledně produkční kapacity (nad 20 MMcf / den). S náklady na vrt 10-11 mil. USD (a klesají) se jeho ekonomie dá srovnat s nejlepšími producenty v pánvích Utica a Marcellus (mj. právě RRC), a navíc má oproti nim snadnější přepravu do Mexického zálivu, takže získává téměř celou tržní cenu (Henry Hub). Navíc je na E&P společnost málo zapáčený (1,5x EBITDA), takže transakce sníží celkový poměr zadlužení RRC. Ovšem, doufám, že spojení není motivováno výhradně tímto, nýbrž, že management RRC bude dále rozvíjet aktivity MRD v přilehlých lokacích a bude schopen navyšovat produkci alespoň 15% ročně.

Markel

MKL reportovala za druhé čtvrtletí zisk na akcii 5,41 USD, což je meziroční pokles o 20%. Jak jsem opakovaně upozorňoval, hodnotit pojišťovny kvartálně je problematické – výsledky jsou volatilní, protože investiční portfolio je vystaveno tržním pohybům, a chyby v upisování rizika se ukážou až později. Ovšem právě kvalita MKL v těchto dvou činnostech je předmětem dlouhodobé teze. Účetní hodnota MKL vzrostla na 603 USD / akcie (7% od začátku roku), a právě tento růst bude při zachování současných valuací odpovídat růstu akcií. Combined ratio v uplynuvším čtvrtletí 93%.

Regus

RGU ohlásila za první pololetí tržby 1077 mil. GBP, což meziročně představuje růst o 10,3%, a jedná se o zpomalení trendu z prvního kvartálu. Provozní zisk poskočil o 30% na 90 mil. GBP, ale především díky osekání mzdových nákladů (-9%), což je pravděpodobně výsledek ohlášené změny v odměňování a zjednodušení manažerských struktur. Celkově firma našlapuje opatrněji, přidala pouze 113 nových lokací, a konec některých leasingových smluv využila ke konsolidaci aktivit či je neprodloužila. Je to do určité míry pochopitelné, protože globální obsazenost prémiových kancelářských prostor (88%) je nad historickým průměrem (85-86%, dle JLL Global Office Markets Perspectives), nájmy rostou, a tak se firma snaží jít spíše po ceně než po kvantitě. V tomto kontextu je ale zarážející pokles hrubé marže v Severní Americe, která velmi pravděpodobně narazila na limity obsazenosti, a je silně konkurenční.

UFP Technologies

Zprávy z UFPT – komoditizovaného výrobce pěnových materiálů –  jsou tradičně stručné. Tržby v druhém kvartálu zaznamenaly růst 3,8% na 37,9 mil. USD. Čistý zisk poskočil o 20,4% na 2,7 mil. USD. Pokles v prodejích armádě (-31%) kompenzoval nejsilnější segment zdravotnického materiálu, který přidal 12%.

Wayfair

Několik týdnů od zveřejnění nápadu, bylo pro akcie W velmi volatilních. Nejprve firma zveřejnila, že James R. Miller – člen managementu Google – zasedne v představenstvu, na což trh reagoval dvacetiprocentním nárůstem, aby celý tento nárůst akcie odevzdaly po zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí. Společnost naplnila očekávání ohledně růstu tržeb (+60% meziročně na 786,9 mil. USD), ovšem výrazně zklamala ohledně ziskovosti (EBITDA – 24,9 mil. USD, čistý zisk -48,3 mil. USD). Firma je v expanzivním módu, a i vzhledem k rozšiřování aktivit v Kanadě (spuštěna lokální verze stránek a posílen marketing) a Evropě (nabrala 600 zaměstnanců, zatímco tržby jsou pouze 50 mil. USD) se dá ztráta pochopit. Kvalitativní ukazatele (tržby na zákazníka, počet vracejících se kupujících) se zlepšují, a já merit investice nepřehodnocuji na základě jedné – byť větší než očekávané – kvartální ztráty.   

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter