Šest myšlenek letošního roku podle Warrena Buffetta

Žádný jiný investor není pod tak silným drobnohledem jako je Warren Buffett. Tento „Věštec z Omahy“, jak bývá často přezdíván, je jeden z nejcitovanějších a nejvlivnějších obchodníků na celém světě. Server GOBankingRates proto vytvořil seznam šesti hlavních myšlenek, podle kterých by se měl každý investor řídit nejen během roku 2015.

Vložte svůj majetek do indexovaných fondů

V dopise zaslaném všem akcionářům Berkshire Hathaway radí Buffett, aby si každý investor udržoval svůj majetek dlouhodobě v bezpečí a s nízkými náklady. Co se týče investičních příležitostí, největší potenciál vidí v indexovaných fondech.

„Má rada už nemůže být jednodušší. Vložte 10 % svých zdrojů do krátkodobých státních dluhopisů a zbytek pak do nízkonákladového fondu, který je navázán na vývoj indexu S&P 500. Věřím, že dlouhodobé výsledky těchto fondů budou mnohem lepší než ty, kterých dosahuje většina investorů, od penzijních fondů přes ty institucionální,“ cituje jeho slova server GOBankingRates.

Držte se co nejdál od bitcoinu

Vzhledem k Buffettově averzi vůči technologickému sektoru, není tato rada nijak překvapivá. Základní premisa jeho strategie je investovat pouze do toho, čemu rozumíte. A zrovna technologie, včetně IBM, je něco, čemu Buffett, jak sám tvrdí, nerozumí.

Problém s bitcoinem však nemá pouze proto, že se jedná o technologickou investici, ale jelikož se, dle jeho slov, v podstatě nejedná o vůbec žádnou investici. Bitcoin je totiž instrumentem, který nemá žádnou vnitřní hodnotu a proto ho nelze chápat ani jako typickou investiční příležitost. Alespoň tak svůj postoj vysvětlil v březnovém rozhovoru pro server CNBC.

„Držte se od bitcoinu dál. V podstatě se jedná pouze a jen o přelud. Není to nic jiného, než možnost anonymního převodu peněz. Myšlenka, že má bitcoin v sobě nějakou obrovskou vnitřní hodnotu, je z mého pohledu velice úsměvná.“

Naučte se číst finanční výkazy

Možná tu nejcennější radu poskytl Buffett sedmnáctiletému Tre Grinnerovi, který letos získal možnost stáže v investiční bance Goldman Sachs. Během srpnového rozhovoru pro CNBC zavolal Buffett přímo do televize a poradil studentovi, na co se má nejvíce zaměřit.

„Účastni se všech účetních kurzů, na které narazíš. Účetnictví je jazyk obchodu. Je to jazyk sám o sobě, který vyžaduje léta a léta praxe a čtení všemožných výkazů. Naučit se perfektně mluvit cizím jazykem vyžaduje trochu studia a trochu zkušeností, avšak výsledek se ti pak několikrát vrátí.“

Zaměřte se na úspory, ne na to, jak rychle zbohatnout

Tuto radu Buffett vyřkl, paradoxně, v době, kdy společně s hypoteční společností Quicken Loans slíbil, že vyplatí jednu miliardu tomu, kdo přesně odhadne pořadí skupin v basketbalové soutěži organizace NCAA. To se sice nikomu nepodařilo, ale i tak každý odešel alespoň s cennou radou do života.

„Myslím si, že největší chybou je nenaučit se si spořit už od brzkého mládí. Samo spoření není nic jiného než zvyk, který by měl být vlastní každému člověku. Až poté je možné se soustředit na to, jak co nejrychleji zbohatnout.“

Jakmile klesnou ceny akcií, neprodávejte, nýbrž nakupujte

Rok 2014 byl v horizontu posledních let jeden z těch nejvíce volatilních. Sám Buffett to pocítil na vlastní kůži. Ať už hovoříme o účetním skandálu supermarketu Tesco či o špatných výsledcích Coca Coly a IBM, Buffett minulý rok přišel o zhruba 2 miliardy dolarů během několik málo dní. I tak však zůstal klidný a během rozhovoru pro CNBC vysvětlil, proč tomu tak je.

„Rád nakupuji tehdy, když trhy klesají. Pokud byste mi řekli, že nás čeká pokles o více jak 500 bodů, stejně bych nakoupil stejné akcie i společnosti jako včera. Sice nedokážu říct, jak se trhy zachovají, ale dokážu s jistotou odhadnout, jaké akcie jsou vhodné k dlouhodobému držení.“

Přestaňte se chovat jako profesionál, když nejste

„Pokud neinvestujete do toho, co znáte, je to pouze a jen hazard.“ Toto je známá myšlenka, které se Buffett drží celý svůj život. Jak sám řekl, je to i hlavní důvod, proč ve svém portfoliu nebude nikdy mít zlato ani aerolinky. V dopise akcionářům Berkshire pak dále uvádí:

„Nemusíte být expert na to, abyste se dosáhli uspokojivé návratnosti svých investic. Musíte se však vždy držet toho, co znáte. To pak určuje vaše limity a omezení. Jakmile vám někdo slibuje rychlé zisky, s díky ho rychle odmítněte.“

Buffett vs. S&P 500

Newsletter