Silný dolar aneb Kouzlo nechtěného

Klíčové body

  • Reverzní repo operace mohou být důsledkem úrokového diferenciálu.
  • Dolar se může dostat pod tlak risk-on nálady.
  • ČNB možná čeká „horký podzim“.
Zdroj: Depositphotos

Při nedávném brouzdání Twitterem jsem narazil na skutečnost, která mi nedávala smysl. Jeden autor zde pravidelně zveřejňuje objem prostředků ukládaných u Fedu prostřednictvím reverzních repo operací. Bylo to donedávna poměrně nudné číslo pohybující se kolem 1,7 bilionu dolarů. Zaregistroval jsem je, ale nevěnoval mu příliš velkou pozornost. Fed poté zvednul sazby a začal kvantitativní utahování. Jaké bylo moje překvapení, když z 1,7 bilionu byly najednou biliony dva.

Logika napovídala, že by se toto číslo mělo při utahování měnových podmínek začít zmenšovat, nanejvýš zůstat stejné. Kde se najednou vzalo oněch zhruba 300 miliard dolarů? Jediné uspokojivé vysvětlení je podle mého, že se jedná o dolary, které byly konvertovány z cizích měn díky rostoucím úrokovým sazbám. Úrokový diferenciál tedy o řád přebil efekt kvantitativního utahování. Jedná se o geniální strategii guvernéra Fedu Powella, jak zabránit pádu amerických aktiv? Spíše se jedná o kouzlo nechtěného. Všichni, kdo se obávali katastrofického zlevnění amerických akcií, by se proto měli uklidnit. Silný dolar paradoxně zachraňuje situaci.

Minulý pátek byl zveřejněn počet nově vzniklých pracovních míst v americké ekonomice. Odhady odborníků se minuly téměř o sto procent. Tržní úrokové sazby vzrostly a dolar skokově posílil. Včera byla zveřejněna výše americké inflace za měsíc červenec. Měnové i akciové trhy byly od pátku v naprostém limbu, jelikož další nepříjemné překvapení ve formě skokových změn neměl nikdo zapotřebí. Číslo překvapilo na opačnou stranu. Dá se proto předpokládat, že risk-on sentiment, který minulé vysoké číslo poslal na několik dní k ledu, se opět obnoví a dolar mírně oslabí a aktiva zpevní.

Česká koruna zareagovala na lepší než očekávanou domácí inflaci posílením. Obávám se však, že ČNB neudělala dobře, že si k měnovým intervencím vybrala silnou úroveň měny. Pro spekulanty je to velké lákadlo a pravděpodobnost, že bude muset tuto úroveň posunout směrem k slabším hodnotám nebo ještě o několik procentních bodů zvýšit úrokové sazby nebo obojí, pomalu roste. Devizové rezervy ČNB poklesly o cca deset procent za poměrně krátkou dobu. Pokud se tato dynamika nezmění, budeme se muset připravit na „horký podzim“.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0314 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,18 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0191 do 1,0336 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,31 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,57 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,30 až 24,46 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,54 do 24,00 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter