Nadcházející týden bude pro finanční trhy náročný. Dočkáme se klíčových dat o nezaměstnanosti v USA, čtvrtletním financování amerického ministerstva financí, inflaci v eurozóně a výsledcích velkých technologických firem. Pozornost přitáhnou taky jednání americké a britské centrální banky. Dolar od prosince posiloval a včera tomu nebylo jinak, příprava na středeční zasedání Fedu je tak v plném proudu. Americká měna těží z dobré kondice ekonomiky a je tak nejsilnější ve skupině měn G10. Týden plný dat může obchodníkům pomoct se lépe zorientovat v únorovém obchodování.
Dolar zpravidla bývá v lednu a únoru stabilní. Nevidíme proto důvod, aby zahájil medvědí trend. Naopak, tato měna stále sílí a dolarový index se blíží hodnotě 105. Od začátku ledna se dolaru dařilo i proti japonskému jenu. Minulou středu se odrazil od hodnoty 146,750 USDJPY a čekalo se, že by mohl zamířit nad 147,800. Jen však dokázal růstu vzdorovat a pár USDJPY odepsal zisky z pátku. Medvědi se tak vyhnuli korelaci s DXY.
Na páru EURUSD vidíme za leden mírný pokles, který se včera potvrdil. Euro tak proti dolaru odepsalo 0,5 %. Nejsilněji byl zasažen pár EURJPY, který se dostal hluboko pod hodnotu 160,00.
Ve skupině G10 si v lednu nejlépe vedla proti dolaru libra. Pomoct jí mohla malá komunikace ze strany Bank of England (BoE). GBPUSD se tak dál drží v konsolidaci, čili v křivce do strany. Velmi nízká implicitní volatilita naznačuje, že pohyby GBP/USD nebudou velké. Do čtvrtka se může dostat na úroveň 1,2650. Signály pro určení dlouhodobějšího směru u tohoto páru jsou v tento moment nejednoznačné.
Dnes se dozvíme data o naší ekonomice ve čtvrtém čtvrtletí. Čekáme jen skromný růst. Následovat bude zasedání maďarské centrální banky. Očekáváme společně s trhem snížení sazeb o 100 bazických bodů. V těchto dnech nicméně stále existuje možnost slabšího HUF. Ve středu budou zveřejněna data o HDP v Polsku. Ve čtvrtek uvidíme výsledek státního rozpočtu České republiky za leden a PMI v regionu za leden. Zprávy o HDP budou přicházet i z ostatních zemí eurozóny. Všechna tato data můžou mít výraznější kurzotvorný vliv.
Středeční obchodní den bude vyčkávat na Fed, který bude s největší pravděpodobností zdůrazňovat malou šanci na okamžitou akci a ponechá sazby beze změny. V prosinci došlo k posunu v předpovědi pro snižování sazeb za rok 2024. Dle plánu mají být tento rok tři. Trh se ale již od prosince choval agresivněji a retail předpokládá rychlejší snižování sazeb. Fed se k tomu staví s odporem, a to i přes to, že inflační cíl je na dosah. V Roklenu očekáváme spíše odpor k možnému březnovému snížení sazeb a soustředění Fedu na napjatý trh práce.
Minulý týden guvernérka ECB Christine Lagarde potvrdila, že očekávání o snižování sazeb v eurozóně jsou předčasné. Ty tak zůstaly beze změny. Doprovodné komentáře guvernérky Lagarde potvrdily trvající rizika ekonomického výhledu, která jsou mírně nakloněna směrem dolů. Guvernérka nijak nenaznačila možné brzké snížení, naopak se pracuje s možnou variantou snížení až v červnu. (Více najdete zde.) Fed by proto mohl snížit sazby dříve než ECB. Otázkou je, zda to silná ekonomika USA bude mít zapotřebí.
Zítra v noci nás čekají meziroční data o inflaci z Austrálie. Ráno se dozvíme odhad o inflaci ve Francii a následně míru nezaměstnanosti Německa a Itálie. Po otevření newyorské seance přijdou předběžná data o inflaci v Německu a meziměsíční růst HDP Kanady. Den zakončí jednání Fedu, po kterém tradičně proběhne tisková konference s jeho šéfem Jeromem Powellem.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0822 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,51 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0778 do 1,0866 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,80 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,92 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,75 až 24,86 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,81 do 23,03 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView