Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Skupina MOL loni dosáhla na nejvyšší zisk za uplynulých sedm let

Skupina MOL oznámila své finanční výsledky za rok 2018. Díky významně vyššímu příspěvku divizí Upstream a Služby zákazníkům, ale i silné výkonnosti Downstreamu, který částečně eliminoval slabší marže, vzrostl EBITDA Skupiny MOL o 10 procent. Překonal tak upravený cíl na rok 2018.

Čistý CCS EBITDA vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí meziročně o 16 % a přispěl k celkovému EBITDA za rok 2018 ve výši
2,69 mld. dolarů. V porovnání s rokem 2017 jde o 10% nárůst a výrazné překročení stanoveného cíle. Skupina MOL pokračovala ve free cash flow na úrovni 1,4 mld. dolarů, přičemž příspěvek divize Upstream dosáhl téměř 70 %.

EBITDA divize Upstream na úrovni 1,269 mld. USD měla v roce 2018 největší podíl na ziskovosti Skupiny MOL. K nárůstu o 49 % přispěly vyšší ceny ropy a zemního plynu i těžba uhlovodíků s vysokou marží v oblasti Catcher ve Spojeném království. Těžba na ložisku Catcher se stabilizovala a celková denní těžba z portfolia Upstream dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí 2018 průměrně 115 000 barelů ropného ekvivalentu (boepd) denně. Průměrná těžba za rok 2018 tak byla 111 000 barelů denně.

„Rok 2018 byl dalším silným rokem s nejvyšším EBITDA za uplynulých sedm let. Byl to také rok pokračující transformace, včetně přijetí finálního rozhodnutí o investicích do projektu Polyol. Upstream vygeneroval hotovost ve výšce téměř 1 mld. USD a zvýšil těžbu, Downstream dosáhl vysoké ziskovosti i přes slabší rafinérské a petrochemické marže a zaznamenal další výrazné zvýšení efektivity. Služby zákazníkům si udržely dvojciferný růst EBITDA a spustily několik nových inovativních služeb. Naše základy podporuje silná tvorba volných peněžních toků, která trvá už několik let, robustní integrovaný podnikatelský model, i talentovaná a specializovaná pracovní síla. Náš výhled na příští rok je proto optimistický. Očekáváme, že EBITDA bude v roce 2019 přibližně 2,3 mld. USD, přičemž předpokládáme konzervativnější parametry prostředí, ve kterém působí Downstream, a ceny ropy přibližně 60 USD za barel Brent. Poskytne nám to dostatek peněžních toků i na pokrytí rostoucích investic do našich hlavních transformačních projektů,“ uvedl Zsolt Hernádi, předseda představenstva a generální ředitel Skupiny MOL.

EBITDA Downstreamu dosáhl 995 miliónů USD. Pokles o 16 % je způsobený především nižším zpracováním ropy a výrazně slabšími petrochemickými maržemi. Silnější vnitřní výkonnost (úspěšné zvýšení efektivnosti v hodnotě 110 mil. USD v rámci programu DS2020) spolu s vyšší výrobou mohly jen částečně kompenzovat slabší marže.

EBITDA Služeb zákazníkům pokračovala v dvojciferném růstu na nová rekordní maxima. V roce 2018 EBITDA dosáhla 423 miliónů USD, což je nárůst o 18 % oproti předešlému roku, díky dynamické expanzi nepalivové marže a příznivým trendům na trhu s palivy. Marže nepalivového zboží rostla za poslední čtyři roky v průměru o 15 % ročně. Segment přepravy zemního plynu (Gas Midstream) dosáhl v roce 2018 EBITDA na úrovni 189 miliónů USD, což je o 15 % méně než před rokem v důsledku změn tarifu a rostoucích nákladů na energie.

Newsletter