Na devizových trzích je patrní rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula k úrovni 25,40 za euro.

Slavný výrobce zbraní žádá o ochranu před věřiteli

Slavný americký výrobce střelných zbraní společnost Colt požádala o ochranu před věřiteli. Její současný a zároveň největší sponzor Sciens Capital Management souběžně s tím ohlásil, že hodlá na aktiva firmy učinit tzv. „stalking horse“ nabídku.

Nabídka „stalking horse“ v podstatě znamená, že krachující společnost si vybere kupce, který za její aktiva podá počáteční nabídku. Ta posléze slouží všem dalším potenciálním zájemcům, kteří na jejím základě rozhodnou, zda budou s vybraným kupcem soupeřit, či nikoliv. Tento krok slouží krachujícím společnostem k tomu, aby se vyhnuly těm nejnižším nabídkám.

Dle informací serveru Reuters se počáteční nabídka Sciens Capital, kterou je ochotna za aktiva společnosti Colt poskytnout, zastavila na nule. V podstatě to tak znamená, že „stalking horse“ nabízející chce získat zdarma instrumenty, které zahrnují nesplacené půjčky ve výši až 105 milionů dolarů a zhruba 20 milionů v nových úvěrech. Nezahrnuje už však žádnou hotovost ani dluhopisy o hodnotě 250 milionů dolarů. V podstatě by tak Colt fungoval jako teď, jelikož Sciens Capital je de facto majoritní vlastník společnosti, avšak bez dluhopisů, které by zůstaly v rukou jejich současných držitelů.

Právě držitelé těchto bondů už předem avizovali, že nehodlají přistoupit na žádný návrh, který by jim způsobil ztráty. Přesně to totiž hrozilo, když Colt podepsal dohodu se svou bankou o restrukturalizaci dluhu, což mohlo hodnotu instrumentů snížit až na 45 % jejich nominální hodnoty.

Vedení společnosti Colt se obávalo, že by případné spory s držiteli dluhopisů mohly ohrozit vztahy se zákazníky, mezi které patří i americká vláda. Z toho důvodu je prodej jediným způsobem, jak zabránit krachu společnosti, který by jednak zastavil dodávky zbraní, ale zároveň by znamenal zrušení 800 pracovních míst a ohrozil by i výplaty penzí bývalých zaměstnanců.

Počáteční nabídka ze strany Sciens Capital je čistě otevírací. Samotná aukce proběhne až na začátku srpna. „Ať už si myslíte, že počáteční nabídka je jakkoliv nízká, tak Sciens Capital si ji v dobré víře mohou nastavit, jak uznají za vhodné,“ řekl pro server CNBC Van Conway, prezident konzultační společnosti Conway MacKenzie. Dle jeho názoru je jisté, že Colt bude pro potenciální zájemce silně atraktivní už jen proto, že jde o naprostou ikonu amerického zbrojního průmyslu.

Kevin Stark, analytik z CRT Capital, pak tvrdí, že v rámci aukce krachující společnosti je logicky ta nejvyšší nabídka obvykle ta vítězná. Proto se majitelé dluhopisů Coltu mohou obávat toho, že právě tu nejlepší ovlivní společnosti Sciens Capital. „Očekávám, že držitelé bondů budou chtít docílit toho, aby se Sciens Capital nestala „stalking horse“ nabízejícím,“ řekl Stark.

Společnost Colt již v květnu přiznala, že nebude schopna splatit úrokové platby, a tak se dostala do 30denní lhůty, která skončila minulou neděli. Vzhledem k tomu, že nebylo nalezeno adekvátní řešení restrukturalizace financí, požádala firma o ochranu před věřiteli. Dle expertů je současný stav podniku výsledkem dlouhodobého nesouladu s přáním zákazníků, stejně tak je na vině i slabé vedení. Jen za minulý rok klesl prodej pistolí a sportovních pušek o 30 %.

Newsletter