Smog, Čína a crowdfunding

Smog v Číně začíná nabírat na významu. Čínská města jsou sužována znečištěným vzduchem, který závažně ohrožuje zdraví místních. Nejmladšímu pacientovi, který trpí rakovinou plic, je pouhých osm let a podle výzkumu Berkeley Earth umírá v Číně až 1,6 miliónu lidí ročně na následky špatné kvality ovzduší.

Pár dní bez aut a nebe se rozjasnilo

Když se v září konala v Pekingu vojenská přehlídka, čínská vláda zastavila několik továren v hlavním městě a ve velkém zakázala používání aut nejen během přehlídky, ale i několik dní před ní. Tato intervence měla za následek podstatné zkvalitnění vzduchu a čisté nebe.

Po přehlídce se ale smog ve městě vrátil do svých norem a dne 7. prosince byl dokonce poprvé vyhlášen nejvyšší stav pohotovosti.

Tato fakta poukazují na závažnost celého problému a přinutily jednoho nizozemského architekta, designéra a inovátora konat.

Smog v Číně má vyřešit Smog Free Tower

Daan Roosegaarde vytvořil 7 metrů vysokou věž, jež pojmenoval Smog Free Tower, která čistí vzduch ve svém okolí. Je schopna vyčistit 30 tisíc kubických metrů vzduchu během jedné hodiny.

Věž funguje na ionizační technologii a má nízkou spotřebu energie. Věž nasaje vzduch, zbaví jej různých nečistot a uhlíků a poté do svého okolí vypustí čerstvý a čistý vzduch.

Jednání s Pekingem

Roosegaarde potvrdil, že testy, které prováděl v parku v Rotterdamu, byly úspěšné a věž je připravena řešit smog v Číně. Pomalu tedy začíná pokukovat po čínském hlavním městě, se kterým už podle zpravodajství Bloomberg vedl 5 jednání.

Problémem je, že životní prostředí a kvalita vzduchu je v Číně citlivé politické téma a tak starosta Pekingu se snaží vše odkládat.

Úspěšný projekt na Kickstarteru a prstýnky s diamantem

S projektem přišel Roosegaarde po své návštěvě Pekingu v roce 2013. Poté se jej snažil nastartovat na Kickstarteru s cílem získat 50 tisíc euro. Během dvou měsíců projekt získal více než dvojnásobek.

Své sponzory obdaroval velice zvláštním dárkem a to prstýnkem s diamantem, který ze smogu vytvořil. Za vysokých teplot a tlaku se dá z uhlíku udělat diamant. Jak takový prsten vypadá, posuďte sami ve videu.

 

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry. Autory textu jsou Sven Subotič a David Lojkásek.

Newsletter