Dolarový index umazal část dopoledních ztrát a přehoupl se nad hranici 90,1 bodů. Euro se proti dolaru obchoduje nad 1,2170 EURUSD, což odpovídá mírné korekci posílení po zveřejnění evropských indexů PMI. Měny regionu oslabují. Koruna se posunula do okolí 26,13 za euro.

Smog, Čína a crowdfunding

Smog v Číně začíná nabírat na významu. Čínská města jsou sužována znečištěným vzduchem, který závažně ohrožuje zdraví místních. Nejmladšímu pacientovi, který trpí rakovinou plic, je pouhých osm let a podle výzkumu Berkeley Earth umírá v Číně až 1,6 miliónu lidí ročně na následky špatné kvality ovzduší.

Pár dní bez aut a nebe se rozjasnilo

Když se v září konala v Pekingu vojenská přehlídka, čínská vláda zastavila několik továren v hlavním městě a ve velkém zakázala používání aut nejen během přehlídky, ale i několik dní před ní. Tato intervence měla za následek podstatné zkvalitnění vzduchu a čisté nebe.

Po přehlídce se ale smog ve městě vrátil do svých norem a dne 7. prosince byl dokonce poprvé vyhlášen nejvyšší stav pohotovosti.

Tato fakta poukazují na závažnost celého problému a přinutily jednoho nizozemského architekta, designéra a inovátora konat.

Smog v Číně má vyřešit Smog Free Tower

Daan Roosegaarde vytvořil 7 metrů vysokou věž, jež pojmenoval Smog Free Tower, která čistí vzduch ve svém okolí. Je schopna vyčistit 30 tisíc kubických metrů vzduchu během jedné hodiny.

Věž funguje na ionizační technologii a má nízkou spotřebu energie. Věž nasaje vzduch, zbaví jej různých nečistot a uhlíků a poté do svého okolí vypustí čerstvý a čistý vzduch.

Jednání s Pekingem

Roosegaarde potvrdil, že testy, které prováděl v parku v Rotterdamu, byly úspěšné a věž je připravena řešit smog v Číně. Pomalu tedy začíná pokukovat po čínském hlavním městě, se kterým už podle zpravodajství Bloomberg vedl 5 jednání.

Problémem je, že životní prostředí a kvalita vzduchu je v Číně citlivé politické téma a tak starosta Pekingu se snaží vše odkládat.

Úspěšný projekt na Kickstarteru a prstýnky s diamantem

S projektem přišel Roosegaarde po své návštěvě Pekingu v roce 2013. Poté se jej snažil nastartovat na Kickstarteru s cílem získat 50 tisíc euro. Během dvou měsíců projekt získal více než dvojnásobek.

Své sponzory obdaroval velice zvláštním dárkem a to prstýnkem s diamantem, který ze smogu vytvořil. Za vysokých teplot a tlaku se dá z uhlíku udělat diamant. Jak takový prsten vypadá, posuďte sami ve videu.

 

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry. Autory textu jsou Sven Subotič a David Lojkásek.

Newsletter