Sobotka v Bruselu: ČR odmítá kvóty na uprchlíky

Povinné kvóty, které v květnu navrhla Evropská komise, nejsou podle názoru Prahy řešením nynější migrační krize. Stálý předseda Evropské rady Donald Tusk před zahájením vrcholné schůzky připustil, že mezi členskými zeměmi neexistuje ohledně povinných kvót pro přijímání uprchlíků shoda. Německá kancléřka Angela Merkelová pak zdůraznila, že EU si nemůže dovolit, aby v otázce migrace vznikl mezi jejími členy nějaký zásadnější rozkol.

„Je chyba, pokud by se summit soustředil na přerozdělování uprchlíků. To není řešení té současné krize,“ prohlásil český premiér. Mezi způsoby řešení podle něj naopak patří zajištění skutečného fungování vnější hranice schengenského prostoru.

Dalším bodem, který premiér zmínil, je nutnost zajistit návrat těch migrantů, kteří do Evropy přijeli z ekonomických důvodů a nemají právo na azyl.

Předseda české vlády zmínil také nutnost zásahu proti sítím pašeráků lidí jak na evropském území, tak na moři. Podle evropské agentury Frontex od počátku roku se do Itálie dostalo dalších více než 47.000 nelegálních imigrantů a do Řecka více než 48.000. Sobotka se vyslovil také pro zřízení středisek mimo evropské území, kde by žadatelé o azyl mohli čekat, zda jej skutečně získají.

Migraci podle předsedy vlády nezastaví kvóty ani přerozdělování. „My jsme jako ČR proti povinnému přerozdělování uprchlíků v rámci EU, takto budu na jednání vystupovat,“ řekl dnes premiér novinářům.

Povinné kvóty, které komise navrhla počítat podle počtu obyvatel přijímajících zemí, jejich ekonomického výkonu či dříve udělených azylů, ale zřejmě na summitu neprojdou i podle názoru stálého předsedy jednání Tuska. Proti není jen Česko, na které by takto připadlo přes 1300 osob, ale také další země EU.

Tusk nicméně zdůraznil, že dobrovolné kvóty budou fungovat jen v případě, že se do řešení problému s přívalem uprchlíků zapojí všechny země a přijdou s konkrétními a závaznými návrhy. Dodat by je podle něj měly do konce července. „Solidarita bez nutných obětí je jen čistým pokrytectvím, nepotřebujeme prázdná slova o solidaritě, ale závazky a čísla,“ dodal.

„Potřebujeme komplexní a koordinovaný přístup, Británie v něm bude hrát svou roli,“ sdělil pouze britský premiér David Cameron, jehož vláda povinné kvóty rovněž odmítá.

Německá kancléřka Merkelová je naproti tomu toho názoru, že návrhy Evropské komise jdou správným směrem. „Potřebujeme více solidarity a také potřebujeme bojovat s příčinou (migrace),“ řekla při příjezdu na jednání. Evropa si ale podle ní nemůže dovolit, aby řešení problému s uprchlíky vyvolalo napětí mezi jednotlivými zeměmi. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová pak připustila, že návrhy na boj s imigrační vlnou „nejsou dokonalé“, přesto prý jsou určitou revolucí.

Návrh závěrů summitu dosud počítal s tím, že v příštích dvou letech by země EU převzaly od Itálie a Řecka 40.000 migrantů. Do konce příštího měsíce by se podle návrhu mělo rozhodnout, jak si je rozdělí. Ani tato „měkčí“ varianta se ale českým diplomatům nelíbí.

„Pokud v závěrech zůstane povinné přerozdělování, pak mé stanovisko k těmto závěrům bude negativní,“ řekl Sobotka. Nesouhlasil by ani s dočasným spuštěním systému kvót, byla by to podle něj pouze cesta k trvalému přerozdělovacímu mechanismu. Podle premiéra by otázka migrace měla zůstat v kompetenci národních vlád.

„Jednoznačně se odmítáme vzdát kontroly nad přílivem migrantů do České republiky… nechceme, aby o tom rozhodovali v Bruselu, protože si myslíme, že by to dále poškodilo integritu EU… Jakmile schválíme kvóty, tak to znamená pozvánku pro další ekonomické migranty do Evropy. Evropa na ně není připravena,“ uvedl premiér ještě před odletem do Bruselu.

Newsletter