Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Société Générale radí investorům zbavit se britských aktiv i libry

Francouzská banka Société Générale doporučila investorům vyhýbat se britským aktivům a prodávat libru. Doporučení plynou ze současné nulové činnosti v oblasti reforem a také kvůli politickým neshodám, jež představují hlavní rizika pro ekonomiku země.

„Do voleb, které se budou konat 7. května, se držte od britských akcií dále,“ poznamenal ve výhledu banky pro rok 2015 globální strategický tým Société Générale, vedený Alain Bokobzou. „Rok 2015 bude ve Velké Británii ve znamení parlamentních voleb, což vyvolalo určitou volatilitu a zároveň tlačí rizikovou prémii indexu FTSE 100 výš s tím, jak nabývají na síle debaty o vystoupení z Evropské unie. Dodává, že vliv by mohlo mít i opožděné utažení měnových podmínek ze strany Bank of England, které by mohlo vést k oslabení britské libry.

Toto varování přišlo i přes britský hospodářský růst, který je ve srovnání s eurozónou poměrně robustní. Britský hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl o 0,7 procenta ve třetím čtvrtletí oproti předchozímu čtvrtletí, zatímco eurozóna a Francie vzrostla ve stejném období jen o 0,2 procenta, respektive o 0,3 procenta. Velká Británie právě dnes zvýšila odhad růstu ekonomiky v roce 2015 na 2,4 % z dosud očekávaných 2,3 %. Přesto francouzská bankovní skupina trvá na tom, že britská aktiva zůstávají riskantní a neustále zaostávají.

„Doposud zde nejsou žádné strukturální reformy a žádné zlepšení v úzce propojených oblastech deficitů či exportu i přes výraznou devalvaci měny. Také byly podceněny vedlejší účinky slabých základů eurozóny. Máme obavy, a proto se snaží chránit naši alokaci aktiv.“

Značná politická nejistota ve Spojeném království pramení z růstu euroskeptických nálad, která momentálně zasáhla hlavní britské politické strany. Britská nezávislá strana (UKIP), která prosazuje odchod z EU, zaznamenala v poslední době silný nárůst. Premiér David Cameron slíbil referendum o členství v EU pod podmínkou, že jeho Konzervativní strana vyhraje volby na další funkční období. To vyvolává rozsáhlé obavy z odchodu Velké Británie (přezdívanému „Brexit“) z EU28. „Zdá se, že volby v příštím roce budou pro vlastníky britských aktiv drsná jízda… Pro příští volební rok tedy raději držíme nízké expozice britských akcií a můžeme čekat zda „Brexit“ způsobí come back.

Bokobza se také zaměřuje na Bank of England, která prý pokračuje ve svém „obtížném komunikačním cvičení“. Société Générale neočekává, že by do třetího čtvrtletí roku 2015 začala britská centrální banka zvyšovat úrokové sazby.

Société Générale také při pohledu do příštího roku doporučuje investorům chránit se před koncem „období nulové úrokové sazby Fedu“. Doporučuje také rebelovat na aktivech euro zóny a zvýšit expozici vůči evropským bankám. Nepřekvapivě také varovala investory, aby zůstali daleko od ropy a aktiv s ropou souvisejících i vzhledem k tomu, že cena ropy Brent klesla od června téměř o 40 procent.

Newsletter