Soros připraven investovat do Ukrajiny, ale…

Jeden z nejznámějších a celosvětově nejuznávanějších investorů George Soros je ochoten investovat do Ukrajiny. V rozhovoru pro rakouský deník Der Standard uvedl, že je připraven investovat do konfliktem zmítané země miliardu dolarů, ovšem pouze pokud západní demokracie podpoří další investice do tamního soukromého sektoru.

„Západ může velmi lehce vrátit Ukrajinu do hledáčku světových investorů. Je však k tomu potřeba politické zajištění. To by mohlo mít například podobu mezzaninového financování za současné sazby EU, které jsou na technické nule,“ přepisuje investorova slova server CNBC.

Soros již dříve urgoval Západ k tomu, aby Ukrajině poskytl pomoc. Dokonce navrhl opatření, jež se skládalo z finančního balíčku o hodnotě 50 miliard dolarů, který by dle jeho slov měl být vnímán jako „záštita proti stále agresivnějšímu Rusku.“

Soros: Obrana proti Rusku? 50 mld. dolarů Ukrajině

„Jsem připraven. Na Ukrajině je spousta investičních možností, například v zemědělství či infrastruktuře. Jsem ochoten investovat miliardu dolarů, která bezpochyby přinese zisky. Je však potřeba silného politického vedení,“ řekl Soros.

Ukrajině se prozatím podařilo získat první část finanční pomoci od Mezinárodního měnového fondu o velikosti 5 miliard dolarů. Celkově by země od MMF měla obdržet 17,5 miliardy dolarů. Očekává se, že tato půjčka přiláká i ostatní zahraniční věřitele, včetně Evropské unie.

Soros a spol. vystupují z amerických akcií

MMF a bailout Ukrajiny. Čeká nás dluhopisová rally?

Newsletter