Soros se pustil do Trumpa: Klidně by byl diktátorem

Nastupující americký prezident Donald Trump by jednal jako diktátor, kdyby věděl, že mu to projde. Evropská unie se stala příliš komplikovanou a odcizenou lidem. Uplynulý rok byl katastrofou kvůli odhlasování odchodu Británie z EU a dalším evropským volbám. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to prohlásil americký miliardář a filantrop George Soros citovaný agenturou Reuters.

Trump podle Sorose rozdělí americkou společnost. Jím vedená obchodní válka by patrně způsobila sblížení Evropy a Asie. Čína by se Trumpovým přispěním mohla stát přijatelnější jako vůdce mezinárodního společenství. Pokud ale Republikánská strana, jíž je Trump členem, zruší regulace a sníží daně, bude to pro trhy splněný sen, míní investor Soros, který věnoval miliony dolarů na kampaň Trumpovy protikandidátky Hillary Clintonové.

Nekorektní Trump a konec politiky silného dolaru. Jak?

EU se navzdory problémům nerozpadne. Kdyby se tak ale přece jen stalo, následky by byly velice strašlivé. Proces vystoupení Británie z EU potrvá dlouho, „hořký rozvod“ by ale poškodil obě strany. Britská premiérka Theresa Mayová „nevydrží“ ve své současné roli, tvrdí Soros, jenž v roce 1992 získal spekulací s librou miliardu dolarů a způsobil tak nucené vystoupení Británie z evropského měnového systému.

Čína nedokázala změnit svůj model hospodářského růstu a pravděpodobně se jí to nepodaří ani v následujících dvou letech. Čínský prezident Si Ťin-pching by zato chtěl vytvořit více uzavřenou společnost, prohlásil Soros, jenž během studené války finančně podporoval východoevropské disidenty včetně československých chartistů.

Newsletter