Sorosův graf: Euro vůči jenu vystoupá na šestileté maximum

Společná evropská měna euro do konce letošního roku dosáhne šestiletého maximu vůči japonskému jenu díky tempu tištění peněz japonskou centrální bankou Bank of Japan, které bude nadále vysoce překonávat uvolnění měnové politiky Evropskou centrální bankou. Prognózu vydali stratégové Daiwa Securities a připomínají v ní graf, dříve použitý miliardářem Georgem Sorosem.

Soros v lednu roku 1996 na semináři v Tokiu předpověděl, že japonský jen bude následující dva roky oslabovat kvůli rostoucí nabídce peněz. JPY pak během dvou a půl let oslabil o 26 procent. Soros použil graf, který se opírá o rozpor v nárůstu měnové báze v Japonsku a eurozóně, právě v těchto dnech vymezující nový rekord.

JPY vůči EUR aktuálně obchoduje o hladiny 137, o plných 46 procent slabší proti červenci roku 2012, tedy dvěma letům zpět. To při rekordně nízké inflaci v eurozóně. Od spuštění kroků japonské centrální banky v rámci Abenomiky (dodávání 70 bilionů jenů ročně) v dubnu 2013 euro posílilo k jenu o 15 procent.

„Měnová báze v eurozóně bude nadále významně menší, protože ač ECB přistoupí k dalšímu měnovému uvolnění, nebude dosahovat rozměru BoJ,“ uvedli stratégové Daiwa Secutiries. Jejich předpovědí pro konec roku 2014 je hladiny 147 při tržním konsensu mediánem Bloomberg 139.

O tom, že rozevírání nůžek mezi eurem a jenem bude pokračovat, svědčí i čerstvý krok japonské vlády. Ta kvůli slabému exportu a poklesu domácí poptávky čeká letos nově růst HDP o 1,2 % proti předchozím 1,4 % a proti 1,6 % v 1Q. Začátkem dubna japonská vláda zvýšila daň z obratu na 8 procent z 5 procent, což se negativně projevilo v poptávce spotřebitelů.

Japonská vláda následuje BoJ a snižuje výhled ekonomiky

Newsletter