Souboj na finančních trzích. Kdo jsou „tranzitoři“ a „transformeři“? 

Klíčové body

  • Na finančních trzích se střetávají dvě skupiny investorů.
  • „Tranzitoři“ dostali nakládačku od Bank of Japan.
  • Zajímavé pohyby by mohly nabídnout jenové páry.
Zdroj: Depositphotos

Na finančních trzích probíhá souboj dvou skupin. Kdo jsou „tranzitoři“ a „transformeři“? 

Sledujeme-li různé ekonomické komentátory, akciové analytiky a stratégy, můžeme je v zásadě rozdělit do dvou skupin. První skupina, nazvěme ji „tranzitoři“, tvrdí, že současná situace na finančních trzích je pouhým krátkodobým výkyvem způsobeným covidem. V nedlouhém horizontu se proto vrátíme do situace, která zde existovala před pandemií a byla charakterizována globalizací, desinflací, rostoucími akciovými trhy a nulovými úrokovými sazbami. Druhá skupina, nazvěme ji „transformeři“, představuje opačný názorový pól. Podle ní se v globálním ekonomickém systému udály během covidu nevratné změny, jejichž nejviditelnějším projevem je vysoká inflace. Tyto změny přitom vytvoří naprosto odlišný ekonomický režim ne nepodobný situaci na trzích v 70. letech minulého století, tj. dvouciferná inflace, dvouciferné úrokové sazby a chaos. Ekonomičtí nadšenci se přiklání nekompromisně k jedné nebo druhé skupině, oportunisti lavírují. Pravda bude někde uprostřed.

Tranzitoři dostali poměrně slušnou nakládačku v noci z pondělí na neděli, kdy japonská centrální banka zvedla tržní úrokovou sazbu, za kterou intervenuje na státních dluhopisech. Tato zpráva byla komentována ve včerejších zprávách, nicméně se jedná o velmi překvapivý krok, zejména svým načasováním těsně před koncem roku, a proto se její ozvěny nesly trhem ještě během amerického obchodování. Japonský jen posílil proti dolaru pod hranici 131,00 jenů za dolar, kde našel své dno a pohodlně uzavřel nad touto hranicí. Výnosy amerických vládních dluhopisů vzrostly v sympatii s japonskými výnosy. Akcie spíše posilovaly, jelikož sílící jen, a tudíž oslabující dolar si akcioví obchodníci přeložili jako pozitivum.

Tranzitoři předevčírem prohráli na ekonomické frontě, jelikož jakkoliv si vysvětlujeme pohyb japonské centrální banky jako taktický, jedná se o jasný signál, že Japonsko, které bylo poslední baštou uvolněné měnové politiky, se vydalo stejným směrem jako ostatní velké centrální banky. Na tržní frontě byl tento krok přijat pozitivněji.

Čím více se blížíme k vánočním svátkům, tím více se snižuje likvidita na trzích a můžeme být svědky poměrně překvapivých pohybů. Tradiční „Santa rally“ na akciích se asi letos konat nebude, na druhou stranu můžeme čekat zajímavé pohyby na měnách, zejména na párech vůči japonskému jenu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0632 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,93 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0524 do 1,0672EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,17 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,74 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,14 až 24,22 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,62 do 22,95 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter