Současný trh: Čekat na obrat, nebo přijmout skutečnost a jednat?

Klíčové body

  • Na světových trzích jsou hned tři velké skupiny investorů čekající na obrat.
  • Čekání na obrat se nemusí vůbec vyplácet, naopak může být toxické.
  • Lepší je přijmout skutečnost, jak je, a extrapolovat současné trendy do budoucnosti.
Zdroj: Depositphotos

Pokud bych měl několika slovy popsat současné tržní naladění, zvolil bych asi „čekání na obrat“. A čekají na něj hned tři velké skupiny investorů.

V první řadě je zde velká skupina, která si během posledních dvou let vybudovala pozici v čínských akciích. Vedla je k tomu představa, že čínský trh bude reagovat na postcovidové otevření zvýšenou ekonomickou aktivitou, která bude mít za následek růst čínského trhu. To se nestalo. Akcie se naopak ještě více propadly. V současné době živí jejich naději intervence státních čínských institucí, kterým se tento vývoj taktéž začal zajídat.

Je zde druhá skupina investorů, která volá po splasknutí bubliny na technologických akciích kotovaných na amerických burzách. Ty se vydaly na nezadržitelnou pouť směrem nahoru a táhnou sebou americké indexy, přestože zbytek trhu přinejlepším skomírá. Zde čekáme na rozdíl od čínského trhu na negativní obrat.

Další čekající se nacházejí mezi investory do fixně úročených instrumentů či subjektů jinak zainteresovaných na nízkých úrokových sazbách. Ti zoufale čekají, kdy přijde první snížení úroků ze strany centrální banky.

Tento festival čekání, jehož jsme svědky a také účastníky, neprobíhá pouze na trzích. Stejný scénář se odvíjí na politické scéně. Čekáme, kdo vyhraje americké volby, čekáme, kdy skončí válka na Ukrajině, jak to dopadne na Tchaj-wanu a v Rudém moři. Čekáme a čekáme.

Pokud mě má paměť neklame, kdykoliv jsem se nacházel v podobné mentální pasti, kterou čekání na obrat je, nedopadlo to dobře. Nevybavuji si, že bych se dožil něčeho jiného než zklamání a frustrace. Lepším přístupem je přijmout skutečnost a extrapolovat současné trendy do budoucnosti. Nemusí to stoprocentně vyjít, ale pravděpodobnost je na vaší straně. Smiřme se tedy s tím, že čínská ekonomika má problémy, na které neexistuje zázračný lék, že americké technologické firmy vládnou trhům, že úrokové sazby neklesnou a že mezinárodní politika je v situaci, kdy Západ netahá za dlouhý konec.

S čekáním souvisí ještě jeden behaviorální jev. Čím déle čekáme, tím více v nás roste obava, že se otočíme na samém vrcholu nebo dně. Čím více oddalujeme rozhodnutí, tím více se zvyšuje pravděpodobnost, že se otočíme právě v tento nejnevhodnější okamžik. Čekání je pro tradera a investora toxické. Proto neváhejme.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0828 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,93 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0790 do 1,0876 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,30 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,36 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,22 až 25,42 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,23 do 23,51 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter