S&P srazila rating Polska. Ukazuje na kroky vlády a hrozí

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor‘s dnes snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Polska o jeden stupeň na BBB+ z dosavadní známky A-. Svůj krok zdůvodňuje legislativními kroky, které od nástupu k moci učinila nová polská vláda. Výhled ratingu je přitom negativní, což znamená, že agentura by jej v příštích dvou letech mohla ještě snížit.

„Od volebního vítězství v říjnu 2015 zavedla nová polská vláda různá legislativní opatření, o kterých se domníváme, že oslabují nezávislost a efektivitu klíčových institucí“ uvedla agentura.

Případné další snížení ratingu Polska závisí hlavně na tom, zda se budou zhoršovat veřejné výdaje a měnová politika tamní centrální banky.

Nová polská vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) po nástupu k moci loni na podzim díky většině v obou komorách parlamentu rychle schválila některé změny v zákonech. Týkají se především ústavního soudu a veřejnoprávních médií.

Evropská komise bude sledovat „stav právního státu“ v Polsku

Například novela mediálního zákona, kvůli níž si Varšava vysloužila kritiku opozice i zahraničí, dává pravomoc jmenovat vedení a členy dozorčích rad veřejnoprávní televize a rozhlasu ministrovi státního pokladu. Až dosud přitom byla tato místa obsazována na základě veřejných konkurzů.

Děním v Polsku se zabývá také Evropská komise, která ve středu oznámila, že zahájila proces s cílem zhodnotit aktuální situaci v zemi v souvislosti s kroky tamní nové vlády. Polská premiérka Beata Szydlová ale tvrdí, že je demokracie v Polsku pevná a zdravá.

Polská vláda zákonem zestátní veřejnoprávní média

Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si za velmi nízký úrok.

Kroky S&P vyvolaly ostrou kritiku, když agentura před čtyřmi lety srazila ratingy devíti zemí eurozóny včetně Francie či Rakouska, které tak přišly o špičkovou známku AAA. Šéf rakouské centrální banky Ewald Nowotny tehdy uvedl, že snížení ratingu není možné obhájit na základě ekonomických podkladů. Například Portugalsko tehdy označilo nižší hodnocení své země za „nekonzistentní“.

Polsko. „Dnes prodáváš ústavu laciněji, než Jidáš prodal Krista“

Newsletter