Španělský král Juan Carlos I. předá trůn. Na něj usedne jeho syn, princ Felipe

Španělský král Juan Carlos I. se po téměř čtyřiceti letech na trůnu rozhodl odstoupit. Vystřídá ho jeho syn, korunní princ Felipe. Panovníka ke kroku vedou zdravotní důvody. Oznámil to dnes premiér země Mariano Rajoy. Dosavadní král má dnes kolem poledne promluvit k národu.

„Jeho výsost král Juan Carlos mi právě sdělil, že předá trůn. Jsem přesvědčen, že pro změnu je to ten nejlepší okamžik,“ sdělil Rajoy. Premiér kvůli králově rozhodnutí svolal na dnešek mimořádnou schůzi vlády, protože, jak sdělil, kvůli abdikaci bude nezbytné schválit příslušný zákon. „Doufám, že španělský Kongres (parlament) bude moci velmi rychle schválit nominaci prince Felipeho,“ sdělil předseda vlády.

Šestasedmdesátiletý Juan Carlos býval jedním z nejoblíbenějších monarchů světa. Jeho popularitou ale otřásl skandál kolem dcery Cristiny a jejího manžela Iňakiho Urdangarína obviněného ze zpronevěry. Král sám se pak stal terčem kritiky, když vyšlo najevo, že si tajně vyjel na nákladný lov slonů do africké Botswany. Průzkumy už několik měsíců ukazují, že si většina Španělů přeje, aby Juan Carlos odstoupil a trůn přenechal synovi.

Newsletter