Specifikem současné tržní bubliny je extrémní využívání opčních kontraktů

Klíčové body

  • Mánie spojená s umělou inteligencí, na kterou se v tichosti nabaluje bitcoinová bublina, překryla velmi negativní fundamentální zprávu.
  • Psychologické naladění trhu, které nemá daleko ke spekulativní mánii, je negativním jevem a předzvěstí krize.
  • Specifikem současné bubliny je extrémní využívání opčních kontraktů.
Zdroj: Depositphotos

Zpráva o blíže nespecifikovaných problémech malé americké banky NYCB, specializující se na úvěrování v sektoru komerčních nemovitostí, která byla zveřejněna ve čtvrtek po závěru obchodování na americké burze, měla šanci v následujícím obchodním dni zahýbat s akciovými indexy. S&P500 se pohyboval těsně pod rekordní hranicí 5100 a šance na větší korekci při pátečním otevření byla slušná. Jak to nakonec dopadlo?

Trh tuto zprávu ani v nejmenším nereflektoval. Mánie spojená s umělou inteligencí, na kterou se v tichosti nabaluje bitcoinová bublina, naprosto překryla velmi negativní fundamentální zprávu. Takové chování trhů, kdy obchodníky nezajímá fundament investice, nýbrž jen potenciální cenový nárůst, z nějž může profitovat, se v minulosti nazývalo různými jmény. Za dob Alana Greenspana se vžil termín iracionální exuberance, dnes používáme modernější, na behaviorálních základech postavené, FOMO neboli fear of missing out.  Ať tak či onak, oba termíny popisují psychologické naladění trhu, které nemá daleko ke spekulativní mánii, a je tudíž negativním jevem a předzvěstí krize.

Každá spekulativní bublina má své specifické rysy, kterými se odlišuje od těch předchozích, a je téměř nemožné úspěšně načasovat její prasknutí. Specifikem současné bubliny je extrémní využívání opčních kontraktů. Tento trend započal v covidové éře, kdy se tisíce retailových investorů vrhlo na akciové trhy. Zároveň se objevily mobilní platformy, které těmto spekulantům nabízely opční kontrakty s ultrakrátkou expirací, čímž nevídaným způsobem zlevnily tento druh obchodování. Výsledkem bylo několik epických „short squeezes“, které zruinovaly do té doby renomované profesionální obchodníky.

Opční kontrakty byly taktéž hojně využívány během akciového poklesu v letech 2022-23, kdy se aktivita přelila do put opcí, které představují spekulaci na pokles. V současné době jsme se opět překlopili do stadia, kdy vedoucí roli představují kontrakty „call“, tedy spekulace na nárůst. Navíc, opční strategie začali v daleko větší míře používat profesionální firmy a investoři. Zatím vše vypadá, že jsme na pouhém začátku velké vlny, která by mohla vynést americké akciové indexy do ještě nepředstavitelnějších výšin. Všechny spekulativní bubliny v minulosti vždy praskly a jsem přesvědčen, že v tomto případě to nebude jinak. Během nafukování si nikdy nedokážeme představit, jakým způsobem k propíchnutí dojde. Tento proces bude dozajista souviset s opčními spekulacemi.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0853 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,82 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0771 do 1,0869 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,36 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,36 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,28 až 25,41 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,28 do 23,53 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter