Spotřebitelé i podnikatelé se obávají příštích měsíců. Riziko další obrany koruny roste

Zdroj: Depositphotos

Nálada českých spotřebitelů a podnikatelů se nelepší. Naopak. Podle posledního průzkumu se obávají následujících měsíců. Zhoršila se i podnikatelská nálada v Německu. Ifo institut hovoří o poklesu většiny sektorů německé ekonomiky. Německá ekonomika tak čelí recesi.

Český statistický úřad zveřejnil výsledky konjukturálních průzkumů za poslední měsíc. Indikátor důvěry podnikatelů klesl na hodnotu 93,6. Spotřebitelský indikátor sice v srpnu mírně vzrostl, v září však pokračoval v klesajícím trendu, a to poklesem o 4,4 bodu na hodnotu 72,7. To je nejnižší hodnota od roku 1998, kdy ČSÚ začal indikátor měřit. Souhrnný indikátor důvěry klesl na hodnotu 90,1 značící nejistotu pozitivního ekonomického vývoje v následujících měsících.

Důvěra podnikatelů nejvíce klesla v odvětví průmyslu a obchodu. Podnikatelé očekávají, že se jejich situace v následujících třech až šesti měsících zhorší zejména kvůli zvýšení nákladů a zároveň kvůli poklesu poptávky. Důvěra spotřebitelů klesla primárně kvůli zvýšení podílu respondentů očekávajících zhoršení své celkové ekonomické situace v následujících dvanácti měsících. Přibližně 30 % dotazovaných domácností uvedlo, že v současné době vystačí jen obtížně se svými finančními prostředky.

Obdobný scénář jsme mohli vidět i u německých sousedů. Tam Ifo index podnikatelského klimatu klesl o 4,3 bodu na hodnotu 84,3, což je nejnižší úroveň od dubna 2020. Pokles důvěry se projevil zejména v odvětví průmyslu, stavebnictví a v sektoru služeb. Němečtí podnikatelé se obávají následujících šesti měsíců. Institut uvedl, že většina sektorů německé ekonomika klesla. Dá se tak předpokládat, že Německo čelí recesi.

Zítra odpoledne budou zveřejněna data ohledně spotřebitelské důvěry ve Spojených státech. Scénář by měl být, alespoň dle tržního konsensu, opačný v porovnání s Evropou. Předpokládá se, že index by měl vzrůst zpět nad hodnotu 104,0. To vše navzdory středečnímu zvýšení úrokových sazeb Fedu a vysoké pravděpodobnosti americké recese v následujících dvanácti měsících.

Na devizových trzích jsme během dnešního dne viděli lehký výprodej měn regionu střední a východní Evropy. Koruna se obchoduje nad hranicí 24,60 za euro. I přesto, že současné tržní prostředí nahrává rizikům slabší domácí měny, jejímu oslabení bude opětovně bránit ČNB prostřednictvím intervencí. Námi sledované úrovně jsou 24,65 za euro, případně 24,75 za euro. Předpokládáme, že holubičí vyjádření bankovní rady, která zasedá tento čtvrtek, by mohlo vést k dalším zásahům. Celkový objem intervencí za září by tak měl překonat ten srpnový, kdy centrální banka na kurzu intervenovala minimálně.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter