Stahují se nad Facebookem mračna?

Facebook má za sebou skvělý rok. Pravdou však je, že ne všechno teď vypadá tak světle, jak by se mohlo zdát. Stahují se na nad sociální sítí mračna? Napoví technická analýza.

Na naši otázku se v rámci svého příspěvku pro server All Sar Charts pokusil odpovědět J. C. Parets, zakladatel Eagle Bay Capital a fanoušek technické analýzy. Podle něj je možné nalézt hned tři důkazy, proč není akcie nejslavnější sociální sítě momentálně na „buy“.

Prvním technickým fundamentem je srovnání vývoje Facebooku s tzv. Internet index (FDN), který je burzovně obchodovaným fondem (ETF) amerických technologických firem se zaměřením na internet. Ve srovnání obou (viz graf níže) je evidentní, jak „eFBéčko“ prolomilo čáru rostoucího trendu, přičemž vývoj směrem dolů patrně pokračuje.

Obdobně je na tom Facebook i ve srovnání s Technology indexem (XLK), který je ETF obsahující americké technologické společnosti. I v tomto případě došlo na proražení trendové linie, které dále pokračuje.

Vše pak podtrhuje dlouhodobý vývoje titulu. Od poloviny roku 2014 akcie intenzivně rostla, což potvrzují (rovnou) dvě rostoucí trendové čáry. V tuto chvíli však Facebook obě prorazil, přičemž jeho následný směr hovoří o poměrně jasně daném dalším poklesu.

Co tedy čekat? V tomto směru Parets pracuje s pravděpodobným dosažením nových minim, a to jak v obou případech zmiňovaných indexů. Jak moc hluboký bude tento propad se ukáže až během příštího roku, kdy i samo vedení Facebook očekává o něco horší výsledky hospodaření, než tomu bylo letos.

Facebook? Víc jak miliarda uživatelů a stále je kam růst, ale…

Newsletter