Státní rozpočet láme rekordy, zažil nejlepší říjen v historii ČR

AKTUALIZOVÁNO – Přebytek státního rozpočtu stoupl ke konci října na 98,3 miliardy korun ze zářijových 82,3 miliardy korun. Jde o nejlepší říjnový výsledek od vzniku České republiky. Loni v říjnu rozpočet vykázal schodek 29,1 miliardy korun. Informovalo dnes ministerstvo financí.

Za dobrým výsledkem je podle úřadu především růst daňových příjmů. Ekonomové ovšem již dříve upozornili, že lepší hospodaření rozpočtu kromě lepšího výběru daní souvisí také s poklesem investičních výdajů vlády na projekty spolufinancované z evropských fondů.

Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy je vláda na dobré cestě vykázat nejlepší celoroční výsledek hospodaření v historii ČR. Opět to potvrzují čísla k měsíčnímu plnění rozpočtu za měsíc říjen. „Jde o bezesporu výborný výsledek. Je však třeba říci, že takřka stomiliardového přebytku je dosaženo z velké části utlumením investiční činnosti vlády. Na investice míří navzdory rostoucímu inkasu všech druhů daní o téměř 51 miliard korun méně než za stejné období loňského roku. Lze očekávat, že snížení investiční aktivity bude kompenzováno v roce příštím,“ dodal Kovanda.

Sněmovna schválila rozpočet 2017: Schodek 60 miliard korun

Marek Dřímal z Komerční banky upozornil na to, že v samotném říjnu hospodaření státu opticky vylepšily dvě významné položky. Jednak do státní pokladny připluly dividendy státem (spolu)vlastněných podniků, které byly loni připsány až v listopadu. A naopak část dotací krajům a obcím na školství byla loni vyplacena už v říjnu, zatímco letos tomu bude až v listopadu. „Pokud bychom hospodaření očistili, dosáhne říjnový přebytek zhruba zářijové úrovně. Nadále očekáváme, že výdaje na konci roku vzrostou (převody do fondů, apod.) a státní rozpočet vykáže „jen“ vyrovnané či mírně přebytkové hospodaření,“ dodal Dřímal.

Na celý rok je plánován schodek 70 miliard korun, podle nedávného vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) ale skončí rozpočet za celý letošní rok v přebytku. Výsledek bude podle ministra nejlepší za dobu existence České republiky. ČR měla přebytkový státní rozpočet v prvních třech letech své samostatné existence. Nejvíce v roce 1994, kdy byl přebytek 10,4 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu stouply meziročně o 69,5 miliardy na 1066,7 miliardy korun a celkové výdaje klesly o 57,9 miliardy na 968,4 miliardy korun. Celkové daňové příjmy bez sociálního zabezpečení stouply meziročně o 38,1 miliardy na 526 miliard korun. Příjmy z pojistného na sociální zabezpečení meziročně stouply o 20 miliard na necelých 353 miliard korun.

Kapitálové, tedy investiční výdaje státu ke konci října byly meziročně nižší o 50,8 miliardy a činily 60,8 miliardy korun. Celkem 32,5 miliardy korun šlo na financování společných programů EU a ČR, přičemž z toho 21,3 miliardy korun se týkalo ještě programového období 2007 až 2013 a z velké části bylo čerpáno z tzv. nároků z nespotřebovaných výdajů minulých let. Pro nové programové období 2014 až 2020 se podle MF s čerpáním prostředků teprve začíná. „Schválený rozpočet výdajů na financování společných programů EU a ČR programového období 2014 až 2020 předpokládal běžné i kapitálové výdaje 70 miliard korun a byl zatím čerpán ve výši 20,8 miliardy korun (nejvíce operační program Doprava s devíti miliardami korun a operační program Zaměstnanost se 7,6 miliardy korun,“ uvedlo dnes MF.

Newsletter