Stock Spirits je v zisku a vyplatí dividendu, tržby oslabila i česká koruna

Vedoucí středo- a východoevropský dodavatel značkového alkoholu, skupina Stock Spirits Group, dosáhl v první polovině letošního roku zisku po zdanění 16,8 milionu eur po ztrátě 10,7 milionu eur před rokem. Celkové tržby klesly o rovnou desetinu na 137,7 milionu eur. Důvodem je zejména růst zdanění na polském trhu a měnový vývoj v České republice, tedy oslabení koruny.

Polsko se projevilo i do provozní úrovně, na které zisk klesl o 23 procent na 23,2 milionu eur. EBITDA výsledek klesl na 28,6 milionu eur z 34,3 milionu eur před rokem.

Stock Spirits mezi důvody jmenuje dopad růstu polské spotřební daně v objemu 5 milionů eur či měnové kurzy. Polsko má na celkových tržbách firmy podíl více než 60 procent.

Zisk v přepočtu na akcii dosáhl 0,084 eur a společnost rozhodla o mezitímní dividendě 0,0125 eur na akcii, splatné na konci září.

Celková produkce Stock Spirits se snížila na 6,8 milionu balení po 9 litrech ze 7,8 milionu balení před rokem, což firma spojuje opět s růstem polské daně. „Negativní dopad jsme zmírnili rozhodnutími managementu,“ uvádí nicméně Stock. Skupina uvedla 14 nových produktů, například vodku Lubelska v Polsku a novou řadu vodek na slovenském trhu. Novou dohodu o distribuci firma podepsala v Chorvatsku s Beam Suntory.

„Pololetní výsledek je v souladu s našimi cíli a jsme na cestě ke splnění cílů celoročních. Před těžký leden, zasažený růstem spotřební daně v Polsku, jsme dosáhli dobrého výsledku,“ uvedl mimo jiné management ve zprávě k pololetním výsledkům.

V ČR návrat důvěry v ekonomiku i po metanolové kauze

K výsledku na českém trhu skupina vyzdvihla oživování celé ekonomiky po finanční krizi, zlepšování spotřebitelské důvěry i návrat důvěry spotřebitelů vůči alkoholu vůbec po metanolové kauze roku 2012. Celkový trh alkoholu v letošní první polovině roku meziročně vzrostl z pohledu objemu o 2,3 procenta na 27,3 milionu litrů, z pohledu finanční hodnoty pak o 5,1 procenta na 7 miliard korun. Firma pracuje s letošním očekávaným růstem tuzemské ekonomiky o 2,5 procenta.

Celkové tržby skupiny na českém trhu ale klesly o 13,1 procenta na 26,1 milionu eur při poklesu EBITDA o 13,3 procenta na 6,6 milionu eur. „Do výsledku promlouvá 8% oslabení koruny před koncem roku 2013,“ uvedla skupina. Při vyloučení pohybu měny by EBITDA výsledek klesl pouze o 5 procent. V tom se odráží konec dohody o distribuci irské whisky v loňské třetí třetině roku. Naopak nárůst prodaných objemů si Stock Spirits slibuje od nové dohody s Diageo z úvodu tohoto roku. Ve finančních číslech by měla být vidět ve druhé polovině letošního roku.

Newsletter