Stojíme na prahu recese?

Klíčové body

  • V Čechách už šestý měsíc v řadě klesají maloobchodní tržby.
  • Euro i dolar se včera výrazných pohybů nedočkaly.
  • Forint stále oslabuje, pro Maďarsko bude zásadní rozhodnutí ohledně plánu obnovy.
Zdroj: Depositphotos

Přestože by se vysoká inflační čísla mohla už pomalu dostávat k vrcholu, ve světě se rodí další překážka globálního rázu, a to je postupně nastupující recese. Signálem může být například pokles tuzemských maloobchodních tržeb. Kurz eura a dolaru se včera pohyboval spíše do strany, aniž by ho zásadněji ovlivnila jakákoliv zveřejněná data. Dnes nás patrně čeká stejný scénář. Citelnější dopady by mohly mít až další inflační čísla zveřejněná v příštím týdnu. 

Vysoké ceny energií, růst inflace a ztráta kupní síly spotřebitelů mají na svědomí pokles tržeb, což se již projevilo v pondělních číslech z eurozóny. Podobný průběh v české ekonomice nás tedy včera nijak nepřekvapil. Tuzemské maloobchodní tržby v říjnu meziměsíčně klesly v reálném vyjádřen o 1,8 %, což je zatím nejnižší pokles od května, kdy tržby začaly meziměsíčně klesat. V meziročním srovnání jde o reálný pokles 9,4 %. Pro porovnání, minulý měsíc byla hodnota propadu na 5,6 %, což potvrzuje trend postupného prohlubování. Pokles se projevil skoro ve všech odvětvích, od potravin přes výrobky pro domácnost, oděvy a obuv, počítačové a komunikační zařízení až po kosmetické přípravky. Výjimku tvoří prodejny s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím, kde se tržby zvýšily o 2,9 %.

Kurz eura vůči koruně ke konci minulého týdne prožíval spíše klidnější chvíli, kdy se měnový pár pohyboval do strany v pásmu 24,35 EURCZK až 24,40 EURCZK. Začátkem aktuálního týdne začala koruna posilovat a dostala se na hranici 24,30 EURCZK. Tento pohyb mají na svědomí spíše spekulanti naskakující do korunových pozic. Je velmi nepravděpodobné, že by na takto relativně silné úrovni koruny měla ČNB potřebu intervenovat. Během včerejšího dne to vypadalo, že by koruna mohla lehce oslabit, ale odrazem od rezistence 24,35 EURCZK se vývoj kurzu otočil. Výše zmiňovaná čísla ohledně poklesu maloobchodních tržeb nebo třeba pondělní zveřejnění propadu reálných mezd na korunu žádný zásadní vliv neměla. Důvodem je, že bylo splněno tržní očekávání a čísla nám nepřinesla žádné překvapení. Kurz nijak zásadně nereagoval ani na slova člena bankovní rady ČNB Jana Fraita, který nevyloučil možnost dalšího zvýšení sazeb. Záležet bude podle něj hlavně na tom, co udělá americká centrální banka.

Koncem minulého a začátkem tohoto týdne byly pohyby dolaru vůči euru poměrně zajímavé, podrobněji jsme o tom psali zde. Včera se kurz pohyboval spíše do strany, držel se kolem hranice 1,050 EURUSD. Vůči koruně se americká měna obchodovala v rozmezí 23,11 až 23,23 USDCZK. Ze zveřejněných amerických dat můžeme zmínit obchodní bilanci, jejíž zářijový deficit 74,1 miliardy vzrostl v říjnu na 78,2 miliardy dolarů, což bylo způsobeno jak poklesem vývozu, tak navýšením dovozu. Očekáván byl deficit až 80 miliard dolarů.

Maďarský forint má od listopadu tendenci postupně oslabovat. Ani poslední dva dny nebyly výjimkou. Z pondělního minima pod úrovní 409,00 EURHUF se kurz dostal na maximální hodnotu nad 415,50 EURHUF. Na výraznější pokles této měny má na svědomí návrh Evropské komise, podle které by se mělo Maďarsku zablokovat 7,5 miliardy euro kvůli trvajícím nedostatkům v boji s korupcí a kontrole veřejných zakázek. Paradoxně komise zároveň schválila maďarský plán obnovy, kdy by Maďaři měli dostat 5,87 miliardy euro z mimořádného krizového fondu. Nicméně podmínkou pro výplatu je zavedení dalších reforem. Hlasování je nyní v rukou členských států a mělo proběhnout během včerejším zasedání ECOFIN. Nicméně na včerejším zasedání se maďarské záležitosti pouze řešily a na hlasování nedošlo. Případné zablokování peněz na dalším zasedání by pro už tak slabý forint mohlo znamenat sešup na ještě slabší úroveň.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0459 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,77 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0425 do 1,0612 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,33 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,27 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,28 až 24,36 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,02 do 23,46 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter