Strach o Čínu pokračuje: Chladne inflace

Obava finančních trhů a investorů na nich o zpomalování čínské ekonomiky posílá asijské trhy do ztrát po zveřejnění inflace za září, která byla slabší proti odhadům. Meziroční propad o bezmála 6 procent znovu zaznamenaly ceny výrobců.

Meziroční inflace v Číně zvolnila na 1,6 ze srpnových dvou procent, čekal se pokles tempa poloviční. Ceny u čínských výrobců klesají už 43 měsíců v řadě. Statistika navazuje na v úterý zveřejněný propad dovozu do Číny v září meziročně o více jak pětinu při poklesu vývozu o 3,7 procenta. Ten zasáhl včerejší obchodování na americkém trhu a přispěl k poklesu Wall Street.

Dlouhý: Kuba uvažuje o reformách po vzoru Číny

Analytici upozorňují, že zářijová data zasáhl propad cen potravin a spotřebního zboží. Také jádrová inflace bez potravin a energií ale klesla na nejnižší hodnotu od května. To posiluje sázky na další měnové uvolnění v Číně ještě před koncem letošního roku. Odehrát by se mělo cestou snížení úrokových sazeb nebo/a zároveň cestou uvolnění požadavků na rezervy bank.

Širší index čínských akcií CSI300 klesl o 0,6 procenta, akcie v Šenzhenu o 0,8 procenta, kongkongský Hang Seng o 0,7 procenta.

Čínský automobilový trh po půl roce roste

Newsletter