Světové trhy dnes slavily záchranu portugalského bankovního sektoru. V čele logicky banky

Akciové trhy napříč světem si v úvodu týdne připisovaly zisky. Pražský index PX zakončil jen mírně výše, FTSE a CAC si vedly lépe, červenou výjimku tvořily Frankfurt, Vídeň a Madrid, Wall Street ale slušně zabrala a DJIA ukončit sérii čtyř poklesů v řadě.

Pražská burza přidala 0,1 %. Ze silných emisí byl největší zájem o akcie Komerční banky (+1,1 %), pod tlak se s finálním 1% poklesem dostaly akcie pojišťovny VIG. Může to souviset se škodami, které v důsledku počasí v regionu pojišťovny začaly sčítat. Nedařilo se ani Unipetrolu a nejhorším titulem nakonec opět byly akcie těžební společnosti NWR  s odpisem více než 2 %.-Akcie realitní skupiny Orco vylétly o bezmála 5 %.

V západní Evropě silný negativní výkyv předvedl německý index DAX a nedařilo se ani Vídni. Polepšil si ale francouzský CAC i britský FTSE. Kladně působila zpráva z Portugalska, kde se centrální banka rozhodla poskytnout největší portugalské veřejně obchodované, ale také silně problémové bance Banco Espirito Santo finanční pomoc 4,9 miliardy eur. Investoři slyšeli i na výhled britské banky HSBC. To stačilo na posunutí bankovního sektoru do čela růstu pondělních trhů, nedařilo se naopak telekomunikacím.

Portugalsko napumpuje do největší obchodované banky v zemi BES pět miliard eur. Zachrání ji?

Velmi solidní zisky si připsaly americké akcie, čemuž napomohly i korporátní výsledky včetně Buffettovy Berkshire Hathaway. S&P 500 po růstu o 0,7 %, shodně s Nasdaqem, poskočil po předchozím nejvýraznějším poklesu od roku 2012. DJIA s růstem o 0,4 % ukončil sérií čtyř poklesů v řadě. Dařilo se Groupon, Yelp, Facebooku. Groupon před výsledky rostl o 9 % poté, co letos odepsal kolem 40 % hodnoty. Po lepších číslech, ale výhledu na oslabení ziskovosti ztratily akcie Michael Kors. Po odstoupení finančního ředitele rostly akcie Walgreen.

Zisk Buffettovy skupiny rekordně roste. I prostor pro další akvizice…

Jak vypadá americká výsledková sezóna? Z indexu S&P 500 reportovalo 381 společností z 68,8 % nad konsensem zisku, z 64,1 % nad očekáváním tržeb. Na NYSE na dvě klesající připadaly dnes tři rostoucí akcie. Index volatility či také strachu VIX oslabil o osminu k úrovni 15 bodů. Americký dolar posílil ke koši měn, výnos na 10letém americkém dluhopisu klesl jen o jeden bazický bod na 2,488 %. Mírně vzrostla ropa a oslabilo zlato.

Newsletter