Revize srpnové inflace v eurozóně ukázala mírný pokles. Postoj ECB by tato čísla změnit neměla. Stále existuje prostor pro zvýšení úroků, uzná-li to Rada guvernérů ECB za nutné. V Kanadě naopak inflace znovu vzrostla. V návaznosti na to v zemi javorového listu zesílily tržní sázky na další utažení. Nejdůležitější měnověpolitické zasedání čekáme dnes večer v USA. Fed by se měl přiklonit ke stabilitě sazeb.
I přes zvyšování evropských sazeb dezinflační tempo v eurozóně zpomaluje. Revize srpnové inflace ukázala v meziročním srovnání mírný pokles o desetinu procentního bodu. Cenová hladina tudíž meziročně klesla z 5,3 % na 5,2 %, jádrová inflace se snížila z 5,5 % na 5,3 % ve stejném období. Revize inflace neměla na trhy příliš významný vliv. Začíná se projevovat stejný problém, se kterým se setkala i Amerika před několika měsíci. Inflace ze svého vrcholu padá relativně svižným tempem, nicméně na nižších úrovních ztrácí dezinflace dynamiku. Vyšší inflace (a zejména ta jádrová) je v systému zakořeněná. Cesta k 2% inflačnímu cíli tak může být ještě dlouhá.
Revize srpnové inflace neovlivní další rozhodnutí ECB. Měnověpolitické zasedání se bude konat až koncem října, důležitější tedy bude zářijová inflace. V tuto chvíli to vypadá, že nás příští měsíc čeká úroková pauza. Tu centrální banka využije ke sledování pokračujícího propisu restriktivní měnové politiky do ekonomiky. Prezidentka ECB Lagarde však nevyloučila možnost dalšího zvýšení úroků. Tato možnost s námi ještě zůstane.
Za Atlantikem překvapil růst kanadské inflace. Ta v meziročním srovnání vzrostla z 3,3 % na 4 %, očekáván byl přitom růst na 3,8 %. Lví podíl na zvýšení cenové hladiny měl růst cen paliv (meziměsíční nárůst o 0,8 %). Hned v závěsu je zvýšení cen energií, dopravy či nájemného. Bank of Canada v posledních měsících kombinovala zvýšení sazeb a úrokové pauzy, aby se sazby postupně propsaly do ekonomiky. I vzhledem k současnému vývoji inflace se dá očekávat, že na dalším zasedání kanadská centrální banka bude debatovat možnost zvýšení úroků. Trh tomuto scénář přiřazuje zhruba 50% pravděpodobnost.
Koruna se včera pohybovala do strany v užším rozpětí zhruba několika haléřů v pásmu 24,40 až 24,47 EURCZK. Na silnější pozice se česká měna dostala poté, co o víkendu guvernér ČNB Michl vyloučil, že by se měly úrokové sazby v brzké snižovat. ČNB na zasedání příští týden úroky nezmění, nicméně trhy stále zaceňují snížení o zhruba 50 bazických bodů do konce roku. Dnes ráno kurz koruny zpevnil zpět pod 24,45 za euro. Posílení přišlo spolu s polským zlotým, což můžeme spojit s komentářem guvernéra polské centrální banky. Ten uvedl, že po zářijovém snížení sazeb se prostor pro další takový krok výrazně zúžil.
Událostí dnešního dne je večerní zasedání amerického Fedu. Hlavní úroková sazba na úrovni 5,5 % zůstane stejná. Trhy s 99% pravděpodobností zaceňují úrokovou pauzu. Pro dolar bude tedy spíše důležitější doprovodný komentář šéfa Fedu Powella a aktualizovaná prognóza. Aktuální tržní výhled naznačuje, že by snižování sazeb mohlo začít až v létě 2024. Do té doby však zbývá spoustu času a vše se ještě může změnit.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0680 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,18 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0646 do 1,0758 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,40 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,85 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,35 až 24,50 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,66 do 22,99 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME