Světový lídr Caterpillar si vysloužil růst akcií. CEO ale mluví opatrně

Americká i světová jednička v produkci těžké stavební a těžební techniky Caterpillar dnes svými hospodářskými výsledky za 1Q i zlepšeným celoročním výhledem pro 2015 překonal očekávání Wall Street. Výkonný ředitel Doug Oberhelman nicméně dodává, že zbytek roku už tak silný, jako jeho první čtvrtina, nebude. Akcie Caterpillar v premarketu rostly až o 5 %, po otevření trhu zisk mírní na 2 %.

Firmě pomáhá snižování nákladů a oživení na domácím severoamerickém trhu. „Zaznamenali jsme růst stavebnictví v Severní Americe, což je pro nás v současnosti hlavní pozitivní faktor… Je pozvolný, ale znatelný, čtvrtletí za čtvrtletím,“ řekl CEO Oberhelman.

V prvním čtvrtletí skupina zvýšila zisk na akcii na 1,81 dolaru z 1,44 dolaru ve srovnatelném období před rokem. Zisk po očištění dosáhl 1,86 USD, bezpečně nad konsensem trhu na úrovni 1,35 dolaru. Tržby se snížily na 12,7 mld. USD z 13,2 mld. USD, i tak překonaly očekávaných 12,6 mld. dolarů. Světlým místem je podle analytiků divize stavební techniky, která zažívala v posledních dvou letech silný útlum.

Společnost posílila očekávání na úrovni celoročního zisku, bez zahrnutí nákladů na restrukturalizaci, na 4,7 až 5 dolarů na akcii (předchozí výhled 4,6 až 4,75 dolaru na akcii). Výhled pro tržby zůstal beze změny na úrovni zhruba 50 miliard dolarů.

Podle šéfa Caterpillaru roste americká ekonomika „vcelku pomalu“, ale stabilně, zatímco zbytek světa je na tom o něco hůře. „Čína výrazně zpomaluje, Brazílie je hospodářsky slabá a Evropa v podstatě stagnuje, což ovšem v našem případě znamená meziroční pokles.“ V rozhovoru pro CNBC Oberhelman uvedl, že výsledky firmy za první čtvrtletí ho potěšily, ve zbytku roku se ale opakovat nebudou. K přílišnému zhoršení by ale dojít nemělo, vzhledem k dnes potvrzenému výhledu tržeb v úrovni 50 mld. dolarů… „Bude to náročný rok,“ řekl CEO.

Newsletter