Tabákoví giganti Reynolds a Lorrilard potvrdili námluvy. Vznikne konkurent Altrie?

Americký výrobce cigaret Reynolds American jedná o převzetí svého menšího konkurenta Lorillard. Firmy to dnes potvrdily v reakci na spekulace, vynesené do Financial Times. Podle listu jsou rozhovory o mnohamiliardové fúzi již v závěrečné fázi a dohoda by mohla být oznámena v příštím týdnu.

Reynolds a Lorillard patří mezi tři největší výrobce cigaret ve Spojených státech. Jejich souhrnná tržní hodnota se nyní pohybuje kolem 56 miliard dolarů a jejich sloučením by vznikla nová silná dvojka trhu, která by se svou silou dokázala stát těžkým konkurentem Altria Group. Ta je majitelem společnosti Philip Morris USA.

Reynolds, pod který spadají značky Camel nebo Pall Mall, je nyní druhým největším hráčem na americkém trhu. Převzetím Lorillardu by své portfolio rozšířil o populární značku cigaret s mentolovou příchutí Newport a o elektronickou cigaretu s názvem blu. Analytici nadto uvádějí, že naplnění obchodu by mohlo rozhýbat další vlnu fúzí a akvizic v tabákovém průmyslu.

Souběžně s potvrzením námluv nicméně Reynolds i Lorillard uvedly, že k žádné dohodě zatím nedošlo a není jisté, že se naplní. Britská Imperial Tobacco Group vedle toho dnes přispěchala s prohlášením, že jedná o koupi části aktivit obou amerických podniků. Krok je ale podle analytiků součástí snahy firem Reynolds a Lorillard zmírnit obavy antimonopolních úřadů z jejich spojení.

Newsletter