Tabáku hrozí prudší růst zdanění kvůli slabší koruně. Co na to akcie Philip Morris ČR?

V poslanecké sněmovně a v senátu se vedou stále bouřlivější debaty o schváleném zvýšení spotřební daně poslanci, které teď má na stole Senát. Navržený růst daně by nemusel naplnit požadavek evropské směrnice kvůli kurzu koruny a potřeba bude zřejmě zvýšení daně vyšší, zní i od tuzemské tabákové jedničky Philip Morris ČR.

Senát začne novelu projednávat v tomto týdnu. Podle zpravodaje novely v Senátu, Karla Korytáře, vyhoví ČR požadavku evropské směrnice na minimální výši tabákového zdanění, pokud návrh novely vyjde v aktuální podobě ve Sbírce zákonů do konce září a k prvnímu pracovnímu dni října nebude kurz koruny k euru slabší než 27,70, uvádí E15. A právě názory na reálnost tohoto kurzu koruny se různí. Aktuální hladinou je 27,84 CZK/EUR.

Mluvčí Philip Morris Petr Šebek uvedl, že právě vzhledem k oslabení koruny současná podoba návrhu zákona téměř jistě požadavek evropské směrnice na minimální úroveň zdanění pro rok 2015 (což je 90 eur na tisíc kusů cigaret) nenaplní. Ministerstvo financí je ale přesvědčeno, že k prvnímu pracovnímu dni října se kurz koruny vrátí k prognóze rezortu a ČR tak regulím vyhoví. Podle slov mluvčího rezortu Žurovce pro E15 za aktuálním oslabením koruny stojí jednorázové vlivy, které opadnou.

Podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera ale připadá v úvahu také roční odklad daně. „Pokud by k tomu opravdu došlo, mohlo by to akciím Philip Morris ČR vytvořit krátkodobou podporu. V příštím roce by pak nakonec zdanění nemuselo být tak výrazné, když i my v ročním horizontu počítáme se silnějším kurzem české koruny,“ uvedl Frayer.

Newsletter