Technologie a slabý dolar vynesly americké akcie na nový rekord

Technologické tituly a slabý dolar se postaraly a vzestup Wall Street na nová historická maxima. Zejména IT tituly stály s 1,7% růstem v čele vzestupu všech 10 sektorů širšího amerického akciového indexu S&P 500, slabý dolar pak pomohl akciového trhu skrze vývoj na trhu dluhopisů.

Index S&P 500 zpevnil o 1,1 procenta a jeho závěr na hladině 2.121 bodů je novým historickým závěrečným maximem indexu. Úzký index bluechips Dow Jones Industrial Average zpevnil o procento. Na 15letém maximu jsou v rámci tohoto indexu akcie banky JPMorgan. Nejdravěji jako celek, o bezmála 1,5 procenta, rostl technologický trh a jeho index Nasdaq. O výrazná bezmála čtyři procenta výše vystoupaly akcie sociální sítě Facebook, zhruba polovinu tohoto čísla přidaly silné tituly technologického gigantu Apple nebo softwarové velmoci Microsoftu, kterému pomohlo nákupní doporučení od analytiků Deutsche Bank.

Poprvé od února se nad hladinou 1,1400 vůči euru dnes obchoduje americký dolar. Méně nadšeně vyznívající data z americké ekonomiky, která vycházejí v posledních dnech až týdnech, zchladila úvahy o brzkém zvýšení sazeb Fedem. Debaty o tomto kroku se od června odsouvají až na samotný konec roku.

Dnes se do takto vyznívající sady údajů z americké ekonomiky přidala záporná inflace u výrobců a akcent směrem k trhům nedokázaly zmírnit lépe proti odhadům se vyvíjející žádosti o podpory v nezaměstnanosti. 

Newsletter