Televize od Applu nebude. Je 240 dolarů za akcii z říše snů?

Deset let výzkumu a testování pravděpodobně přišlo nazmar. Apple „tiše“ upustil od svých plánů na výrobu vlastního televizoru, informoval deník The Wall Street Journal. Zpráva je tak trochu čárou přes rozpočet „hlasitého“ investora Carla Icahna, který předpokládal vstup „nakousnutého jablka“ na vysoce konkurenční trh televizorů v příštím roce. Toto očekávání patřilo mezi hlavní argumenty pro jím vyčíslenou hodnotu akcie na 240 dolarů, která je blízko dvojnásobku současného vyčíslení trhu.

Plán spustit výrobu vlastních televizorů zrušil Apple podle zdrojů WSJ již před rokem. Zvažované charakteristiky v podobně ultravysokého rozlišení nebo senzorové kamery, která by umožnila funkci video hovorů, ale management Applu nakonec nevyhodnotil jako dostatečné „trháky“, ospravedlňující vstup Applu na vysoce konkurenční trh televizí.

Apple měl podle původních zpráv médií uvést na trh svůj vlastní televizor iTV už loni. Vstup na další segment trhu spotřební elektroniky byl podle analytiků logickým pokračováním vývoje, v jehož průběhu firma v posledních deseti letech s velkým úspěchem představila hudební přehrávač iPod, chytrý telefon iPhone a počítačový tablet iPad. Při uvádění nového produktu na trh má Apple ve zvyku ohromit inovativní technologií a uživatelsky přátelským softwarem. Na televizní trh, který ovládá jihokorejský Samsung (stejně jako trh smartphonů), si ale zřejmě zatím netroufá.

Fronty na televizi od Applu se tak v dohledné době stát nebudou, místo toho se má firma zaměřit na vlastní internetovou televizi a vylepšení svého televizního zařízení, které umožňuje přenášet do televizorů programy z hudební služby iTunes a dalších zdrojů Apple. Apple má dosud v plánu představit on-line televizi v červnu v rámci konference vývojářů, s možným termínem zahájení provozu v září. Firma má k tomu nabídnout zeštíhlenou verzi svého TV boxu s vylepšeným dálkovým ovládáním a novým softwarem.

Carl Ican: Cílová cena 240 dolarů na akcii

Investor Carl Icahn, který svými výroky často dráždí management wallstreetských firem, včera v otevřeném dopise, adresovaném šéfovi Applu Timu Cookovi, „stanovil“ cílovou cenu pro akcie Applu na 240 dolarů za kus. Titul včera uzavíral o procento silnější na 130,19 USD. Icahn již poněkolikáté zopakoval, že akcie Applu jsou podle něj podhodnocené a za hlavní motor očekávaného růstu jejich ceny označil předpokládaný vstup na dva nové trhy – kromě trhu elektrických vozů, kde očekává intro Applu v roce 2020, jmenoval právě trh televizorů.

Na základě „mnoha spekulací“ na trhu (s ohledem na absenci oficiálních zpráv), Icahn očekává, že Apple v příštím roce prodá 10 milionů televizorů s tržbami 15 miliard dolarů a tržby v následujícím roce 2017 vyčíslil na 37,5 mld. dolarů. Zdá se, že své předpoklady bude muset známý investor do značné míry přehodnotit, a otázkou je, na kolik si akcií Apple – bez „faktoru televize“ – bude cenit nyní. 

Firma jako Apple se objeví jednou za 50 let, říká známý investor

Jablko k nakousnutí. Apple nad odhady, štědrý k akcionářům

Newsletter