Tesla aneb blíží se konec jednoho fenoménu?

Americká společnost Tesla Motors má za sebou několik ne zrovna pozitivních měsíců. Jen za letošní rok akcie slavné automobilky ze Silicon Valley oslabily o bezmála 16 %, a jak se zdá, klesající trend by mohl ještě pokračovat. Přesně na to sází Andrew Left, editor investičního pravidelníku Citron Research a jeden z nejaktivnějších amerických „short-sellerů“. Dle jeho názoru by Tesla mohla přijít o svůj veškerý „lesk“, a to především vinou konkurence.

„Teslu jsem podcenil v době, když byl představen Model S. Devět z deseti komentářů se týkalo toho, o jak skvělé auto se jedná, což se v podstatě projevilo i na samotných akciích. Dnes už se situace více stabilizovala,“ řekl v rozhovoru pro server CNBC  Left. „Z letošního ženevského autosalónu jasně vyplynulo, že nepůjde o to, kdo v roce 2019/2020 bude mít elektromobil, nýbrž o to, kdo ho mít ještě nebude.“

Na akci v Ženevě se do řad výrobců elektromobilů přidala například automobilka Peugeot či Mercedes-Benz, přičemž jejich cílem je vytvořit auta, která budou ještě levnější než v případě Tesly a navíc budou mít mnohem větší výdrž baterie. Pozadu nezůstal ani Opel, který již během příštího roku chystá představení svého elektromobilu Ampera-E. Odhodlání výrobců bylo kromě zvýšeného zájmu navíc podpořeno i aférou „Dieselgate“ automobilového výrobce Volkswagen.

Na základě toho Left odhalil svůj poslední investiční tip, který sází na pokles ceny akcií Tesly.

„Před týdnem jsem se setkal se spoustou názorů dávajících do spojitosti obnovu cen ropy a akcií Tesly. Představa o vzájemné korelaci však byla mylná. Já osobně proto sázím na „short“ titulu, a to na úrovni kolem 185 až 190 dolarů za kus.“

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost. 

Newsletter