Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Těžař BHP Billiton zvýšil zisk, oznámil restrukturalizaci. Přesto zklamání?

Těžařská společnost BHP Billiton oznámila dosažení celoročního zisku 13,4 miliardy dolarů, jímž mírně zaostala za očekáváním analytiků (konsensus Bloomberg) na úrovni 13,6 mld. USD. Výsledek znamenal meziroční zlepšení o zhruba 14 procent, navzdory poklesu cen některých klíčových komodit v průběhu finanční roku 2014. Společnosti se ale podařilo posílit export a snížit náklady, což negativní efekt nižších cen komodit jako železné rudy a mědi vyvážilo.

Zásadní informací je, že BHP Billiton uskuteční oddělení nejádrových aktiv, včetně uhelných dolů v australském regionu Illawarra, hliníkových pecí či jihoafrické divize s cílem zjednodušení provozu, do samostatné společnosti. Kromě hliníku a části uhelné těžby se vyčlenění aktiv týká také manganu, niklu a stříbra. Proces spin-offu by měl být dokončen v první polovině roku 2015, novou oddělenou společnost povede dosavadní finanční ředitel BHP Graham Kerr a její akcie se budou obchodovat na australské burze, druhotně zalistovány pak budou v jihoafrickém Johannesburgu. Akcionářům BHP bude náležet 100 procent práv v nové společnosti.

„BHP Billiton se stává jednoduší a produktivnější společností a její dnes oznámené rozdělení je důležitým krokem vpřed,“ řekl výkonný ředitel Andrew Mackenzie. Dodal přitom, že aktiva v oddělené entitě možná nedosahují kvality „pilířů“ společnosti, byla ale postavena na vysokých standardech.

O chystaných změnách v produktovém portfoliu a vyčlenění některých aktiv největšího světového těžaře se spekulovalo již minulý týden a akcie společnosti reagovaly růstem o 3 %. BHP se hodlá více soustředit na segmenty železné rudy, mědi, uhlí a ropy, které v loňském roce generovaly zhruba 85 procent celkových tržeb. Větší roli by měla hrát i těžba potaše.

Od této strategie si firma slibuje navýšení volného toku hotovosti, posílení výroby a návratnosti investic. Chystaná restrukturalizace bude nejrozsáhlejší v historii firmy od vyčlenění ocelářského segmentu v roce 2002.

Akcie firmy na londýnské burze, kde od začátku roku posílily o bezmála 7 %, dnes ztrácí 3,5 %. Pokles analytici přisuzují možnému zklamání investorů, kteří mohli očekávat oznámení ohledně zpětného odkupu akcií či dividendy.

Newsletter