Tim Cook: Bez rozumných daní USA peníze Applu neuvidí

Pokud bychom se vrátili danit do Spojených států, zaplatíme 35% federální daň a pak dalších zhruba 5 % podle jednotlivých států. Tedy 40 %. O tom nemůže být řeč. Do té doby, dokud nepřijde férové zdanění, řekl Tim Cook na kritiku Applu, který sedí na hotovosti kolem 200 miliard dolarů a daně odvádí v sazbami příznivějších zemích. A který podporuje Hillary Clintonovou. Cílí daňový plán Trumpa i na něj?

Apple je kritizován na to, že spolu s řadou dalších nadnárodních firem obírá Spojené státy o daňové příjmy. Nezisková společnost Citizens for Tax Justice odhaduje, že velké firmy do zdanění mimo Spojené státy vyvedly přes dva biliony amerických dolarů.

Apple v jedné minutě

„To není o tom, jestli jsem nebo nejsem patriotem. Je to o aktuální sazbě zdanění. Nesmí to být tak, že čím víc platíte, tím jste větší patriot,“ poznamenal v rozhovoru pro Washington Post. A kritikům odpověděl: „Postupujeme naprosto legálně. Daňové právo říká, že zisky můžeme nechat v Irsku, nebo je přivést zpět“ říká šéf technologického lídra, který po úspěchu hry Pokémon Go hovoří o vstupu Applu na pole virtuální reality.

Apple prý koupil firmu Turi zabývající se umělou inteligencí

Americké zdanění firem je předmětem ostré debaty a teď i prezidentské volební kampaně v USA. Hillary Clintonová nebo Warren Buffett jsou stoupenci vyššího zdanění bohatých, ale zároveň cest, jak odradit americké firmy od uvažování sídlit a odvádět daně jinde. Donald Trump čerstvě představil nový plán daní, který počítá se snížením korporátní daně na pouze 15 procent ze současných 35 procent. Bude ještě Tim Cook vážit, jaký program zvolit?

Trump se zkouší zachránit. „Největší daňovou revolucí“

 

Newsletter