Trefy Věštce z Omahy: Sedm investic Warrena Buffetta

Majetek v hodnotě téměř 73 miliard dolarů. Třetí místo v žebříčku nejbohatších lidí světa a žádné špinavé finanční skandály. Warren Buffett, nebo také „Věštec z Omahy“, musí být vzorem každého investora. O tom, kde kromě Wells Fargo či Wall-Mart Exxon, ještě nechal prezident holdingové společnosti Berkshire Hathaway vydělávat své dolary, napsal server GOBankingRates.

  1. Harley-Davison

Na Harley-Davidson Buffet nejen vydělal, ale dokonce jej zachránil před krachem. V roce 2009, tedy v době zuřící finanční krize, poskytl výrobci motocyklů 303 milionů dolarů, aby byla schopná dostát svým závazkům. Půjčku s tučným 15 procentním úrokem Harley-Davison splatil před dvěma lety.

  1. American Express

Před 50 lety padla společnost vydávající kreditní karty za oběť skandálu, kvůli kterému její akcie prudce klesly. Mladý Buffett neváhal a utratil 13 milionů dolarů za podíl, který má dnes hodnotu téměř osm miliard dolarů.

  1. Disney

Za čtyři procenta akcií americké mediální společnosti Disney zaplatil Warren Buffet v roce 1960 jen pět milionů dolarů. Později ovšem skromný, ale cenný podíl ve společnosti, který vydělává miliardy na kreslených postavičkách, se ziskem prodal. Kdyby však počkal, mohl být ještě mnohem větší. Ano, i Věštec z Omahy se občas unáhlí.

  1. Čínská elektrická auta

I když je Warren Buffet nechvalně známý svou neláskou k moderním technologiím a dot-com průmyslu, pokud jde o dobré investice, pak patrně zas tak zásadový není. V roce 2008 koupil za 230 milionů 10procentní podíl v čínské automobilce BYD, která se řadí k nejúspěšnějším výrobcům elektromobilů, tzv. „aut do zásuvky“. Věštec z Omahy se však také nechal slyšet, že vůbec netuší, jak ta auta vlastně fungují.

  1. Coca-Cola

Věštec z Omahy si potrpí na sladké limonády. Jeho kariéra vlastně nastartovala tak, že začal ve sklepě prodávat plechovky Coca-Coly. Té Coca-Coly, ve které dnes vlastní 15 procent (což je druhá největší investice Berkshire Hathaway) a kterou dodnes rád popíjí. Kromě Coca-Coly investoval také do Dr. Peppera.

  1. Zemědělská půda

Stejně jako o elektroautech, i o zemědělství Buffett prohlašuje, že o něm nic neví. To mu ale nebránilo, aby v roce 1980 investoval 280 milionů dolarů do 40 akrů zemědělské půdy. Ta má v současnosti hodnotu nejméně pětinásobek této částky.

  1. Stříbro

V roce 1997, kdy stříbro stálo pouhé 4 dolary za unci, shromáždil Buffett 37 procent jeho známé světové zásoby. Později pak vzácný kov prodával za téměř trojnásobek. I přesto, že jeho cena později ještě vystoupala, dobrá práce!

 

Newsletter