Trhy dnes vděčí za zisky Draghimu

Evropské akcie zaznamenaly v pondělí po pátečním proslovu prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho výrazný růst. Draghi může podle svých komentářů z Jackson Hole do budoucna přijmout dodatečná opatření na podporu ekonomiky. Výsledkem jeho slov byl nejen pokles eura, ale především růst akcií.

Draghi: ECB je připravena udělat víc

Ziskům akciových trhů nestál v cestě ani horší údaj z německé ekonomiky. Důvěra tamních podnikatelů dle průzkumu Ifo klesla více, než se očekávalo. Index se v srpnu snížil na 106,3 bodu z 108 bodů v červenci, zatímco se očekávalo 107 b.

Stoxx Europe 600 index posílil o procento. Zisky dnes byly vidět snad na všech burzách, francouzský CAC 40 přidal 2 procenta, německý DAX +1,7 %, španělský IBEX 30 +1,7 %, italský FTSEMIB +1,9 %. Na britském trhu se dnes z důvodu státního svátku neobchodovalo.

Pražská burza následovala vývoj v Evropě a tuzemský index PX posílil o 0,86 %. Dařilo se především bankám: KB +1,77 % a Erste Bank +1,22 %. Třetí ze zástupců financí VIG, který zítra před otevřením trhu zveřejní výsledky za druhý kvartál, dnes posílil o 0,9 %. NWR rostla o více než 8 %, zatímco ČEZ končil s nepatrnou ztrátou o 619 korun. ČEZ údajně v řádu dní podá nabídku na koupi podílu Enelu ve slovenské energetice.

Italský tisk: ČEZ v řádu dní podá nabídku na podíl Enelu ve slovenské energetice

 

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s.

Newsletter