O akciích jako o nástroji k ochraně a přenosu majetku na časovém rozmezí několika generací si můžeme myslet ledacos. V našich končinách poznamenaných světovými válkami a bolševickými režimy tento mechanismus určitě nefunguje. Ve Spojených státech amerických však pracuje bezchybně více než dvě stě let, tj. v podstatě celou jejich historii, a není důvod, proč by se to mělo změnit.
Price earnings ratio (P/E) amerického akciového indexu SPX se dnes nachází těsně pod hranicí 30. Není to málo, ale není to ani rekord. Vyšší hodnotu zaznamenal index např. v roce 2020 na vrcholu pandemie, pak v období velké finanční krize a i po prasknutí dotcom bubliny. Z tohoto pohledu se neděje na první pohled nic zvláštního. Poměr P/E je však velmi primitivní nástroj. Existují sofistikovanější ukazatele, které se snaží zachytit chování akciového trhu z odlišné perspektivy. Jedním z nich je CAPE ratio neboli Shillerovo P/E, které porovnává desetiletý výnos akcií očištěný o inflaci s jejich cenou.
Současná úroveň CAPE poměru indexu SPX je 37, a poskytuje úplně jiný obraz. Je na jedné z historicky nejvyšších úrovní. Ukazatel CAPE je konstruován tak, aby zachytil předraženost trhu z dlouhodobého hlediska, což klasický P/E poměr neumí. Souhlasí to s tezí, že současný býčí trh na amerických akciích je tažen pozitivním inflačním sentimentem. Investice do akcií slouží v tomto pojetí jako výše zmíněný nástroj k zachování majetku, avšak tento trend se stal tak úspěšným, že pravděpodobně předběhl sám sebe a vyhnal akcie výše, než by odpovídalo jejich statusu. Alespoň CAPE poměr tomu napovídá.
Fakt, že investice do amerických akcií žene strach z inflace, dokazuje taktéž porovnání P/E poměru s výnosem desetiletých dluhopisů. Ten se dnes pohybuje kolem 4,2 %. P/E ratio 30 znamená očekávaný roční výnos 3,33 %, což je téměř celý procentní bod pod touto úrovní. Nejjednodušším vysvětlením této do očí bijící nekonzistence je strach z inflace, který se projevuje více na cenách dluhopisů než akcií.
Dalším faktorem vnášejícím nejistotu na dluhopisový trh je fakt, že v aktuální předvolební kampani ani jeden z kandidátů, třeba jen v teoretické rovině, nepočítá se zmenšením vládního deficitu, který je na neúnosných číslech. Nevyváženost obou trhů se bude muset jednoho dne vyrovnat. Takový moment může být daleko v budoucnosti, nebo jím může být nerozhodný výsledek amerických voleb příští týden, který způsobí nejistotu v americké ekonomice. Nechme se překvapit.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0812 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,28 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0780 do 1,0854 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,36 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,45 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,29 až 25,41 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,33 do 23,56 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo