Trhy jsou zkoprnělé jako nikdy dřív. Kdo je rozhýbe?

I když o politické otřesy, teroristické útoky a o další potenciální hrozby pro světovou ekonomiku v letošním roce v žádném případě není nouze, trhy jako by neslyšely a neviděly. Zatímco v předchozích letech a desetiletích bylo normální, že zhruba každé tři měsíce se objevil alespoň jeden propad v rozsahu 3 až 5 %, v současnosti se akciové indexy jen pomalu, ale jistě šplhají na další rekordní úrovně.

Pokud se podíváme na jednodenní pohyby indexu S&P 500 od začátku roku, zjistíme, že se na trzích děje – nebo spíše neděje – něco, co se nestalo již dlouhá léta. Za tuto dobu se hodnota indexu posunula o 1 % pouze osmkrát, což je nejméně od roku 1995, kdy k pohybu ve výši 1 % a většímu došlo celkem třináctkrát, respektive od roku 1965, kdy jich bylo také osm. Stejně tak tento rok zatím nedošlo ani jednou k dennímu pohybu o 2 % a víc. Vyplývá to z výzkumu LPL Financial.

Geopolitická rizika? Nadhodnocené trhy je ignorují

„Kdybyste dříve předpovídali, že jedenáct měsíců po prezidentských volbách v USA v roce 2016 nastane jedno z nejméně volatilních období vůbec, byli byste v menšině. Naposled, když jsme byli svědky takového klidu, bylo to rok poté, co byl v listopadu roku 1963 zavražděn John Kennedy,“ cituje server Zero Hedge Petra Ryana Detricka. „Opět se ukazuje, že trh jen zřídka činí to, co masy očekávají, a obvykle nás překvapí,“ dodává tržní stratég.

Volatilita na minimech. Co říká historie o spících trzích?

Jak informoval server Zero Hedge v jiném článku, říjnová volatilita je v letošním roce absolutně nejmenší a zlomila tak historický rekord.

Nízká volatilita trhů dělá vrásky například i nedávno oceněnému nobelistovi Richardu Thalerovi: „Žijeme patrně v nejrizikovějším okamžiku našeho života, a přesto se zdá, že akciový trh si dává šlofíka,“ řekl v telefonickém rozhovoru Bloomberg TV. Ve skutečnosti však poslední etapy hospodářského cyklu historicky tradičně zaznamenaly relativně větší volatilitu. Server Zero Hedge tak očekává, že se ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017 volatilita rapidně zvedne. A spolu s ní přijde i obrat v hospodářském vývoji.

Nobelista, který se bojí trhů: Zázračná daňová reforma nebude

Newsletter