Trhy mají krátkou paměť, což se jim může stát osudným

Klíčové body

  • Trhy mají krátkou paměť. Ještě před necelými dvěma lety jsme se obávali o osud finančního systému, který zachvátila dvouciferná inflace.
  • Akciové trhy skončí letošní rok s největší pravděpodobností v pozitivním tónu. Mějme se však na pozoru, co přinese příští rok.
  • Americká ekonomika roste, spotřebitelé jsou zásobeni hotovostí a sedí na značných ziscích z rizikových aktiv. Do této materie se chystá nová vláda zasadit inflační impulz. 
Zdroj: Depositphotos

Analogie jsou vždy nedokonalé a přirovnávání aktuálních tržních událostí k něčemu, co se stalo v minulosti, je sice zábavnou, ale prakticky ne příliš užitečnou činností. Přes všechna negativa jsem si dnes provedl toto mentální cvičení a dospěl k závěru, že letošní konec roku má nejvíce společného s posledním kvartálem roku 2021.

Optimismus na trzích byl v té době tak intenzivní, že nabýval až fyzické podoby. Krypto, NFT, akcie prožívaly nebývalý býčí sentiment a zdálo se, že neexistuje způsob, kterým by se dal zvrátit. Na začátku roku 2022 se však začaly projevovat první problémy způsobené rozpadem dodavatelsko-odběratelských vztahů v důsledku pandemie. Nenasytnou poptávku živenou penězi rozhazovanými vládami a centrálními bankami z pomyslného vrtulníku nebylo možno nasytit, jelikož importované zboží leželo v přístavech nebo na lodích v jejich okolí. To způsobilo inflační impulz, který proběhl jako šoková vlna globální ekonomikou. Centrální banky zvedly krátkodobou úrokovou sazbu, což se projevilo mimo jiné poklesem akciového indexu S&P500 o čtvrtinu.

Letošní americké volby vyhrál Donald Trump, jehož nejoblíbenějším slovem je clo. Nový prezident se ještě neujal úřadu, ale neváhal oznámit, že již první den po nástupu zavede cla pro veškeré dovozy, které směřují do Spojených států, včetně těch ze spřátelených ekonomik jako je Kanada, Mexiko a Evropská unie. Všeobecné mínění je, že se jedná o proklamaci, k jejíž realizaci nikdy nedojde, a pokud ano, tak pouze ve značně zmenšené míře. Má se také za to, že zavedení cel bude mít pouze jednorázový dopad na inflaci. Toto bagatelizování inflační hrozby je velmi podobné roku 2022. První signály, že vše není s dynamikou spotřebních cen v pořádku, byly ignorovány s poznámkou, že se jedná o přechodný jev. S inflací je to tak vždy. Vysvětlení je technické, jedná se zpravidla o nějaké úzké hrdlo v infrastrukturním předivu, které se zdá jednoduše napravitelné. Pokud však prvotní impulz zasáhne likviditou nasycenou ekonomiku, která roste, má velmi příznivé prostředí ke svému šíření a efekt sněhové koule způsobí katastrofu.

Říká se, že trhy mají krátkou paměť. To je dozajisté pravda, avšak zapomenout v opilecké euforii posledních týdnů na fakt, že ještě před necelými dvěma lety jsme se obávali o osud finančního systému, který zachvátila dvouciferná inflace, je dost silná káva. Akciové trhy skončí letošní rok s největší pravděpodobností v pozitivním tónu. Mějme se však na pozoru, co přinese příští rok. Americká ekonomika roste, spotřebitelé jsou zásobeni hotovostí a sedí na značných ziscích z rizikových aktiv. Do této materie se chystá nová vláda zasadit inflační impulz. Řeknu jen: „deja vu“.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0557 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,06 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0509 do 1,0631 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,08 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,75 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,05 až 25,14 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,59 do 23,92 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter