Trhy míří vzhůru, Putin a Porošenko sjednali cestu k míru

Evropské akcie zamířily do výrazných zisků po uvolnění zprávy, podle které se ruský a ukrajinský prezident Putin a Porošenko dohodli na řešení, které bude znamenat trvalé uklidnění bojů na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Donbasu. Index evropských akcií Euro Stoxx posiluje o 1,45 %, německý DAX připisuje rovněž zhruba 1,5 %, francouzský CAC 1,3 procenta, britský FTSE o 0,9 procenta.

„Výsledkem jednání je dohoda na trvalém klidu v Donbasu. Na krocích k dosažení příměří panuje oboustranná shoda,“ stojí na webu ukrajinského prezidenta. Kreml se později ohradil proti termínu „příměří“ s tím, že Rusko není stranou konfliktu a proto nemůže být řeč o příměří. Z webu ukrajinského prezidenta zase zmizelo „trvalé“ u příměří, formulace „příměří“ ale zůstala.

V bojích na východě Ukrajiny dle Spojených národů zahynulo už přes 2.600 lidí. Rusko čelí nové vlně evropských sankcí, americký prezident Barack Obama dnes v estonské metropoli Tallinu jedná o dopadu konfliktu a přítomnosti NATO.

Zpráva o dohodě Ruska a Ukrajiny odsunula do pozadí méně příznivé zprávy z evropské ekonomiky. Za očekáváním trhů zaostaly indexy nákupních manažerů ve Francii (49,5 b. místo očekávaných 50,0 b., služby 50,3 místo 51,1 b.) a Německu (54,9 místo očekávaných 56,4 b. ve službách), celkově za eurozónu 52,5 b. místo očekávaných 52,8 b. a ve službách 53,1 místo očekávaných 53,5 b.

Podle vyjádření mluvčího ruského prezidenta Putina, Peskova, státníci mají podobný názor na to, jaká opatření by pomohla situaci na Ukrajině vyřešit. „Hlavy států si vyměnily názory na to, jaká opatření by ukončila krveprolití na jihovýchodě země. (Putinův) názor na to, jak krizi ukončit, do velké míry odpovídá názoru ukrajinského prezidenta,“ řekl Peskov.

Putin a Porošenko minulý týden jednali o Ukrajině v běloruském Minsku. Tam jejich setkání žádný průlom nepřineslo, naopak podtrhlo rozdíly. Kyjev a západní spojenci obviňují Rusko, že na straně povstalců stojí i jeho vojáci; Moskva taková tvrzení opakovaně odmítá.

Newsletter