Trhy padají. Dle Porošenka vtrhli na Ukrajinu Rusové

(Aktualizováno) Evropské akciové indexy prohlubují ztráty po slovech ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který kvůli „vpádu ruských vojsk na Ukrajinu“ zrušil návštěvu Turecka, svolal mimořádné zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany, která má reagovat na zhoršení vojenské situace na jihu východoukrajinské Doněcké oblasti a vybídl k uspořádání mimořádného summitu Evropské unie. Německý akciový index DAX oslabuje až o 1,5 procenta, francouzské akcie odepisují kolem 0,9 % a britský index FTSE ztrácí 0,5 % (aktualizováno 13:58).

Pokles v našem regionu vede s -2,1 % varšavská a budapešťská burza, následována s necelými -2 % Vídní a s -1,2 % Prahou.

„Rozhodl jsem se zrušit pracovní návštěvu Turecka v souvislosti s prudkým zhoršením situace v Doněcké oblasti, zejména v Amvrolsiivce a Starobeševu, protože došlo k vpádu ruských vojsk na Ukrajinu,“ uvedl Porošenko podle agentury Unian. „Prezidentovo místo je dnes v Kyjevu,“ zdůraznil šéf státu. Ohlásil také, že na dnešek svolává bezpečnostní radu, aby rozhodla o dalším postupu.

Stejně jako již avizoval premiér Arsenij Jaceňuk, i Porošenko ohlásil, že Ukrajina žádá o naléhavé zasedání Rady bezpečnosti OSN. „Svět musí zhodnotit prudké vyhrocení situace na Ukrajině,“ řekl a dodal, že Kyjev také požádá evropské partnery, aby svolali mimořádný summit Evropské unie.

Porošenko se měl v Turecku zúčastnit inaugurace nového prezidenta. Měl při této příležitosti absolvovat sedm dohodnutých schůzek se zahraničními partnery.

Kyjev: Rusko chce strategický přístav Mariupol

Kyjev dnes potvrdil středeční pád strategicky důležitého města Novoazovsk i dalších obcí na jihovýchodě Ukrajiny. Prý je dobyly kolony ruských vojáků a obrněné techniky. Podle ukrajinské bezpečnostní rady se vládní jednotky nyní chystají na obranu přístavu Mariupol, který leží na cestě z Ruska k anektovanému Krymu.

„Ovládli jsme Novoazovsk a jsme bezprostředně u Mariupolu. Osvobození města je věcí nejbližších dnů, jsme k tomu plně připraveni,“ řekl Interfaxu nejmenovaný představitel ze štábu doněckých povstalců. „Mariupol spěšně opouštějí hodnostáři doněcké správy, policie a četní udavači. Stoupenci kyjevského režimu utíkají (…). Chápou, že dobytí města není za horami. Brzy Mariupol osvobodíme,“ dodal. Novoazovsk leží asi 15 kilometrů od hranic z Ruskem a 44 kilometrů od Mariupolu.

Moskva tradičně popírá, že by se ruští vojáci účastnili bojů na východě Ukrajiny, kde se ukrajinské vládní jednotky od dubna snaží potlačit proruské povstání. Kyjev ale nedávno předvedl desítku zajatých ruských výsadkářů a o přítomnosti jednotek regulérní ruské armády na východě Ukrajiny hovoří i NATO, USA či Polsko. Jeden z povstaleckých předáků Alexandr Zacharčenko dnes v ruské televizi tvrdil, že ruští vojáci a důstojníci bojují po boku rebelů během své dovolené. Ruských dobrovolníků jsou prý tři až čtyři tisícovky.

Premiér chce zmrazení ruského majetku, Litva apeluje

Dosavadní západní sankce proti Rusku podle ukrajinského premiéra Jaceňuka neměly žádoucí účinek. Soudí, že „ruskou agresi“ může zastavit jen zmrazení veškerého ruského majetku a bankovních transakcí „v členských zemích Evropské unie, USA a v zemích G7“.

„Litva ostře odsuzuje očividnou invazi ozbrojených sil Ruské federace na území Ukrajiny,“ oznámilo dnes litevské ministerstvo zahraničí. V prohlášení vyzvalo, aby se RB OSN této záležitostí „okamžitě věnovala“. Litva v dokumentu rovněž uvádí, že akce Moskvy na Ukrajině jsou „otevřeným porušením suverenity a územní celistvosti Ukrajiny a podkopávají bezpečnost celého regionu“.

Newsletter