Trump je teď jediným vyvoleným. John Kasich vzdal

AKTUALIZOVÁNO: Jsem jedinou nadějí Spojených států proti Donaldu Trumpovi a kandidátce Demokratů Hillary Clintonové, tweetoval ještě před několika hodinami John Kasich. Teď z kampaně odstupuje a Ameriku nechává napospas právě Trumpovi s Clintonovou. Po vítězství v primárkách jen a pouze ve svém domovském státě.

Zprávu o konci Kasicha jako první vydala televize NBC, sám ji potvrdil na tiskové konferenci od 5:00 PM lokálního času, 23 hodin našeho času. Kasich dle NBC zrušil plánovaný program kvůli mimořádnému prohlášení v Ohiu. S koncem kampaně bude následovat Teda Cruze.

Cílem Cruze a Kasicha bylo sebrat Trumpovi šanci na klíčových 1237 delegátů. Za celou dosavadní kampaň jich ale na svou stranu přetáhl Kasich pouze 154, Cruz 172. Za Trumpem po dnešním vyhlášení výsledků z Indiany zaostává Kasich o propastných 894 delegátských hlasů. V Indianě získal Kasich jen 7,5 procenta hlasů, pro Cruze hlasovalo 36,7 a pro Trumpa 53,3 procenta voličů.

Kasichův štáb novinářům nesdělil důvod ani obsah guvernérovy tiskové konference, kterou Trumpův sok uspořádá v domovském Columbusu, metropoli státu Ohio. Kasichův dnešní program ve státě Virginie, stejně jako jeho dříve oznámený projev na letišti ve Washingtonu, byly odvolány.

Kasich, stejně jako Cruz, se dlouho snažil prosadit „odbojný“ scénář závěrečné nominační konference, která se bude konat v červenci v Clevelandu. Doufali, že Trump nedosáhne na 1273 hlasů nutných k automatické nominaci. V takovém případě by hlasování delegátů konference bylo volné a do hry by mohli zasáhnout i méně úspěšní či úplně noví kandidáti.

Tyto naděje s největší pravděpodobností zhatily primárky v Indianě, kde Trump drtivě vyhrál. Předpokládá se, že kýžený počet hlasů nakonec získá a v boji o prezidentské křeslo se utká s favoritkou Demokratické strany Hillary Clintonovou.

Newsletter