Trump neblafuje. To jen my nechceme vidět realitu, která nás čeká v dubnu

Klíčové body

  • Druhého dubna mají začít platit reciproční cla. Nikdo neví detaily, kolik procent a na jaké zboží se budou vztahovat.
  • Z ekonomického pohledu jsou zabijákem růstu, způsobí skok v cenách a rozpoutají odvetná opatření.
  • Tyto argumenty však nemají reálnou šanci ovlivnit chování Donalda Trumpa.
Zdroj: Depositphotos

Zhruba před třemi lety v únoru 2022 jsme prožívali drama. Na ukrajinských hranicích s Ruskem a Běloruskem se shromažďovala vojenská technika a stotisícová ruská armáda se připravovala na vpád do sousední země. Byli jsme svědky zajímavého jevu. Spousta renomovaných komentátorů a odborníků naprosto vehementně odmítala možnost, že dojde k plnohodnotné invazi ruského vojska na Ukrajinu. Popírala to i řada ukrajinských politiků. Mělo se jednat o pózování a armády měly být záhy staženy. Argumenty byly logické a velmi přesvědčivé. Sto sedmdesát pět tisíc vojáků nemohlo v žádném případě obsadit celé ukrajinské území. Pokud obyvatelstvo bude klást alespoň minimální odpor, operace musí nutně skončit fiaskem. Byl to jasný nesmysl, ale ruský prezident přesto vydal povel k útoku.

Popírání reality, která je na očích čtyřiadvacet hodin denně a má materiální podobu ve formě nákladných pohybů armád, které se jen velmi nepravděpodobně vrátí zpět do kasáren bez toho, aby došlo k výstřelu, není vůbec neobvyklým jevem. Kognitivní disonance, jak se toto chování nazývá, má spoustu podob a projevů. Nechceme vidět očividnou realitu, která je v rozporu s naším světonázorem či emočním nastavením. Žádná armáda, jejíž dislokace stála miliardy, dolarů neodejde bez toho, aby začala svou misi. Stejně tomu bylo napadení Iráku Američany v roce 2003, stejně tomu bude i při jakékoliv podobné situaci v budoucnosti.   

Druhého dubna mají začít platit tzv. „reciproční cla“ pro importy zboží do Spojených států amerických. Nikdo zatím neví přesné detaily, kolik procent a na jaké zboží se tato cla budou vztahovat. Mohlo by se zdát, že se jedná o blafování ze strany amerického prezidenta. Z ekonomického pohledu jsou totiž téměř jistým zabijákem globálního růstu, způsobí skok v amerických spotřebitelských cenách a rozpoutají odvetná opatření, která poškodí velké technologické korporace, které úspěšně vyvážejí své služby do spousty zemí světa. Lekce z historie jsou taktéž jednoznačně negativní. Tyto argumenty však nemají reálnou šanci ovlivnit chování Donalda Trumpa a jsou pouhým ideologickým pozadím ve velkém kognitivně disonantním schématu, které nás utvrzuje v přesvědčení, že se vlastně nic neděje. Nechceme vidět realitu, která nás čeká po druhém dubnu. 

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0821 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,15 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0771 do 1,0882 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,98 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,08 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,91 až 25,04 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,94 do 23,25 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter