Trumpovo „největší snížení daní“ zanechalo Wall Street v rozpacích

Bílý dům dnes představil návrh daňové reformy prezidenta Donalda Trumpa, která zahrnuje snížení daně z firemních zisků z 35 na 15 procent i nižší zdanění jednotlivců. Na Wall Street se zpočátku obchodovalo se zisky, které se však během poslední půlhodiny obchodování přehouply do červených čísel.

Reforma, kterou ještě musí schválit Kongres, podle Bílého domu podpoří hospodářský růst a zajistí pracovní místa i prosperitu americké střední třídě. Ekonomové ale upozorňují, že snížení daní povede k růstu rozpočtového deficitu. Ministr financí Steven Mnuchin však tvrdí, že Trumpův plán „za sebe zaplatí hospodářským růstem“.

„Bude to nejvýraznější snížení daní a největší daňová reforma v historii naší země,“ prohlásil dnes Mnuchin. Trumpův ekonomický poradce Gary Cohn na pozdější tiskové konferenci hovořil o největší daňové reformě za více než 30 let.

Dnes si připsaly ztrátu dva ze tří nejvýznamnějších akciových indexů. Širší S&P 500 je níže o 0,05 procenta, což odpovídá 2387,46 bodům. Index Dow Jones 30ti nejvýznamnější firem dnes klesl o 0,09 procenta až na konečných 20976,46 bodů. Technologický Nasdaq zůstal na včerejší hodnotě, která při uzavření činila 6025,23 bodu. Akcie tedy na rozdíl od předchozích dvou dní zklamaly.

„Myslím si, že na dnešních výsledcích lze sledovat váhání trhu, které je pravděpodobně spojené s potenciálním kolapsem vládního rozpočtu koncem tohoto týdne,“ vysvětlil viceprezident tradingu ve firmě Charles Schwab Randy Frederick.

Dnes pokračovala i výsledková sezona. S úspěchem reportovaly velké firmy jako PayPal, PepsiCo, United Technologies, Procter & Gamble a Twitter. Akcie posledně jmenované firmy dokonce díky tržbám nad očekávání analytiků a zvýšenému růstu uživatelů v 1Q rostly během dne až přes deset procent a uzavřely se ziskem 7,91 procenta.

Newsletter